Dil Kursu mu Özel Ders mi?

Anasayfa » Neden İngilizce Konuşamıyorum

Neden İngilizce Konuşamıyorum kursumuzun sekizinci dersi olan Dil Kursu mu Özel Ders mi dersimize hoş geldiniz! Bu dersimizde aşağıdaki konu başlıklarına değineceğiz:

Bu makalenin dilini değiştirmek için aşağıdan istediğiniz dili seçiniz. Dili değiştirdiğiniz tüm sitenin dili de değişecektir. Tüm eğitim videolarımızın hem Türkçe hem de İngilizce altyazıları bulunmaktadır.

İsterseniz menüden English ve Türkçe linklerine tıklayarak sitesinin ve derslerin dilini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yeni diller eklediğimiz takdirde, orada göreceksiniz.

Ders PDF’ini İndir

Bu dersin ücretsiz PDF’ini indirmek için lütfen ücretsiz bir hesap açın veya giriş yapın.

En İyi İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmeye ilk başladığımızda hangi öğrenme yönteminin kendimize uygun olduğunu bilmeyiz. Günümüzde İngilizce öğrenmek için o kadar çok seçenek var ki, insanın kafasının karışması oldukça normal bir şey. Herkes “en iyi İngilizce nasıl öğrenilir” merak ediyor. Ben tüm ana öğrenme yöntemlerini üç ayrı kategori altında işleyeceğim, bunlar “Dil Kursları”, “Özel Ders” ve “Uzaktan Eğitim” olacak. Her yöntemin artısı ve eksisi vardır, birazdan hepsinin üzerine konuşacağım. “Uzaktan Eğitimle” İngilizce öğrenmeyi, bonus dersimiz olan “Dil Kursları Hakkında Acı Gerçek” dersimizde daha detaylı anlatacağım.

Hangi Yöntemle Dil Öğrenmelisin?
Hangi Yöntemle Dil Öğrenmelisin?

Eğer bir şirkette çalışıyorsanız, tahmince büyük bir çoğunluğunuzun 9 arası 6 bir mesai saati var. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, mesaiye yetişmek için sabahın altısında kalkmanız gerekiyor. Yolculuğunuz muhtemelen 1,5 – 2 saat sürüyordur. Yorucu bir mesaiden sonra saat 6’da işten çıktığınızı varsayalım, şanslıysanız saat 8 gibi evde oluyorsunuz. Şimdi haftanın 5 veya 6 günü böyle bir çalışma programına sahipseniz, İngilizce öğrenmek için bir o kadar az zamanınız ve enerjiniz olacaktır.

Dil Kurslarıyla İngilizce Öğren

Aranızda azimli olan arkadaşlar, iş çıkışı itibariyle haftanın 2 veya 3 günü bir İngilizce dil kursuna gidebilir. Şu an piyasada onlarca farklı İngilizce dil okulları var. Ben size hangilerinin daha iyi olduğu hakkında bir yorum yapmak istemiyorum çünkü zaten hepsini bilmiyorum. Ama dil kurslarının en büyük avantajı fiyat olarak biraz daha uygun olmalarıdır. Dil kurslarında her şeyi oradaki görevliler sizin için ayarlıyor. Hangi seviyede olduğunuzu ve nasıl bir eğitim almanız gerektiğini söylüyorlar. Ücretinizi ödedikten sonra tek yapmanız gereken belirlenen ders saatlerinde kurs yerinde fiziksel olarak bulunmanızdır.

Dil Kursunda İngilizce Öğrenmek
Dil Kursunda İngilizce Öğrenmek

Bazı insanlar İngilizce’yi sınıf ortamında daha iyi öğrenirler. Biz öğretmenler bu tür insanlara “Sosyal Öğreniciler” diyoruz. İyi eğitim veren bazı yabancı dil merkezleri, sınıf ortamında sosyal eğitimi çok iyi kullanıyor ve öğrencilerin bolca sosyalleşerek konuşma pratiği yapmasına izin veriyor. Ama birçok dil kursunda maalesef öğretmen merkezli bir eğitim uygulanıyor. Öğretmen ders boyunca sizi gereğinden fazla yönlendiriyor ve sizin kendi hayal gücünüzü kullanmanızı engelliyor. Mesela dersin başından sonuna kadar bir dil bilgisi konusu anlatılıyor ve dersin son 10 dakikasında kitapta bulunan alıştırmaları yapıyorsunuz. Bu oldukça mekanik bir İngilizce öğrenme yöntemidir ve doğal değildir.

Sınıf ortamında İngilizce öğrenmenin bir başka dezavantajı ise rekabet ortamının çok yüksek olmasıdır. Bazı öğrenciler için bu bir avantaj olabilir, ama derdi sadece İngilizce konuşabilmek olan bazı öğrenciler ise bu tür ortamlarda rencide edilmiş hissedebilir ve  başarısız olduklarını hissettiklerinde ders ortamına ilgileri kalmaz. Birlikte özel ders yaptığım birçok öğrencim, bu tür kurumlarda B2 yani “Orta Seviye” İngilizce derslerini tamamladığı söyler. Ama iş konuşmaya geldiğinde henüz Temel Seviye de olduklarına ve doğru dürüst İngilizce cümle bile oluşturamadıklarını gördüm. Kısacası, eğer İngilizce derslere ayırabileceğiniz bütçeniz kısıtlıysa ama zamanınız esnekse, kurs merkezinin sizi yönlendirmesini istiyorsanız, sosyal bir öğrenici iseniz ve rekabet ortamını seviyorsanız, dil kurslarında İngilizce öğrenmek size göre olabilir.

Özel Derslerle İngilizce Öğren

Sırada İngilizce Özel Derslerin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyelim. Son zamanlarda piyasada İngilizce öğretmeni sayısı neredeyse katlanmış durumda. Artık her ülkede ana dili İngilizce olan öğretmenler bulabilirsiniz. Bu piyasanın belli bir standartı olmadığı için gerçekten işinin ehli öğretmenlerle de karşılabilirsiniz, sizi kandırabilecek insanlarla da. Lütfen özel ders alacağınız öğretmenin referansları olup olmadığı ve ne tür yorumlar aldığını detaylı bir şekilde araştırınız.

Özel Derslerle İngilizce Öğrenmek
Özel Derslerle İngilizce Öğrenmek

İngilizce özel dersler fiyat olarak en pahalı İngilizce eğitim seçeneğidir. Eğer gerçekten kalifiye bir öğretmenden ders almak istiyorsanız, kesenin ağızını açmanız gerekebilir. Özel derslerin ilk olarak en büyük avantajlarından başlamak istiyorum. Dil kurslarında dersleriniz her zaman sabit gün ve saatlerde başlamak zorundadır, maalesef başka bir seçeneğiniz yok. Özel derslerde çok daha fazla esneklik vardır. Öğretmenin programı el verdiği sürece ders saatleriniz daha esnektir ve size uygun gün ve saatte ders alabilirsiniz. Bazı öğretmenler dersleri kafelerde yapmayı tercih ederken diğerleri evinize kadar gelebilir. Özellikle her gün 9 saat çalışan bir insan için bu çok güzel bir şeydir.

Özel ders İngilizce öğretmenleri derse başlamadan önce ilk başta sizin seviyenizi sözel olarak veya farklı bazı testlerle ölçer ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir eğitim programı hazırlar. Hiçbir dil kursunda böyle bir şeyle karşılaşmazsınız. Birçok dil kursu hazır bir müfredat takip eder ve size özel bir eğitim programı yapmaz. Bence özel dersin en önemli avantajı, her şeyin sizin ihtiyacınız doğrultusunda hazırlanması ve gerektiğinde programın hemen değiştirilmesidir. Durum böyle olunca, eğer sırf İngilizce konuşma yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, dersler bu doğrultuda yapılır. Bir İngilizce yeterlilik sınavına hazırlanacaksanız da, programınız sizin eksiğiniz neyse ona göre hazırlanır.

Özel derslerin başka bir avantajı ise öğretmeninizle istediğiniz zaman iletişim halinde bulunabilmenizdir. Ders dışında aklınızda bir sorunuz olursa öğretmeniniz bir telefon uzaklığındadır. Öğretmenler bunun için sizden ek bir ücret talep etmezler. Bu yüzden bir sorunuz olduğunda mutlaka öğretmeninize sormayı unutmayın. Elbette uyku saatlerinde değil de gün içerisinde onları arayın, olur mu?

Online Özel Ders

İngilizce özel dersler hem fiziksel olarak hem de sanal ortamda, yani Skype ile yapılabilir. Skype ile yapmanın en büyük avantajı ise evinizin rahatlığında çayınızı ve kahvenizi içerken ders alabilir olmanızdır. Bay İngilizce olarak ben de 10 yılı geçkin İngilizce öğretmenlik deneyimimle birlikte yakın zamanda Skype üzerinden İngilizce dersler vermeye başladım ve birçok mutlu öğrencim oldu. Eğer siz de Skype üzerinden İngilizce özel ders almak isterseniz, bununla ilgili ayrı bir video hazırladım. Nasıl rezervasyon yapacağınız ve diğer tüm sorularınızı orada açıklıyorum. Video açıklamasında linki görebilirsiniz.  Peki özel derslerin maliyet haricinde bir dezavantajı yok mu? Elbette var.

Online İngilizce Özel Ders
Online İngilizce Özel Ders

Özel dersler, grup derslerinden veya daha sonra anlatacağım Uzaktan Eğitim derslerinden çok daha yorucudur. Bunun sebebi ise ders sırasında her zaman 100% performansla çalışmanız gerektiğidir. Derste sizden ve öğretmenden başkası yok, bu sebepten ötürü tüm ilgi sizin üzerinizde. Özel derslerle çok daha hızlı ilerlemeniz en büyük sebebi budur, ama 2 saatlik bir özel ders 4 saatlik bir grup dersinden çok daha yorucudur. Eğer sınıf ortamlarını seviyorsanız, grup dersleri almadığınız sürece bu ortamdan mahrum olacaksınız. Bu bazı insanlar için iyi bazı insanlar içinse kötü olabilir.   

Öğrenme yönteminiz ne olursa olsun, işin büyük bir kısmının sizde bittiğini sakın unutmayın. Dersleriniz bittikten sonra öğrendiklerinizi tekrar etmiyorsanız ve dışarı çıkıp İngilizce konuşacağınız insanlarla birlikte olmuyorsanız, Dünya’nın en iyi İngilizce kursuna gidin veya öğretmenin ders alın, sonuç yine aynı olacaktır.

Daha önceden bahsettiklerimi unutmayın. Bir dil en iyi yaşanarak öğrenilir, sadece kitaptan dil bilgisi soruları çözerek İngilizce konuşamazsınız. Umarım bu anlattıklarımdan sonra size uygun öğrenme yöntemini bulmuşsunuzdur. Aklınızda bir soru olduğu takdirde benimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Video açıklamasında iletişim linklerini paylaştım.

Bay İngilizce ile Özel Ders

Bay İngilizce ile İngilizce özel ders almak isterseniz lütfen aşağıdaki butona tıklayın:

Dersimizin sonuna geldik, umarım beğenmişsinizdir!

Aşağıdaki linklerden ödevinize ulaşabilirsiniz. Ödevler hem Türkçe hem de İngilizce olarak vardır:

Türkçe Ödev

Dil Kursu mu Özel Ders mi?

İngilizce Ödev

Language Course or Private Lessons?

Bu dersi beğendiyseniz lütfen kullandığınız sosyal medya sitesinde paylaşın. Bize en güzel desteği, başka insanlara ulaşmamızı sağlayarak yapabilirsiniz. İster aşağıdan yorum yapabilirsiniz isterseniz de forumlarda tartışmalara katılabilirsiniz. Bir sonraki ders için Sonraki Ders tuşuna basabilirsiniz.

Dersimizi Lütfen Paylaşın!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın!x
()
x