Zaman Yönetimi ve Dil Öğrenme Tavsiyeleri

Anasayfa » Neden İngilizce Konuşamıyorum

Neden İngilizce Konuşamıyorum kursumuzun dokuzuncu dersi olan Zaman Yönetimi ve Dil Öğrenme Tavsiyeleri dersimize hoş geldiniz! Bu dersimizde aşağıdaki konu başlıklarına değineceğiz:

Bu makalenin dilini değiştirmek için aşağıdan istediğiniz dili seçiniz. Dili değiştirdiğiniz tüm sitenin dili de değişecektir. Tüm eğitim videolarımızın hem Türkçe hem de İngilizce altyazıları bulunmaktadır.

İsterseniz menüden English ve Türkçe linklerine tıklayarak sitesinin ve derslerin dilini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yeni diller eklediğimiz takdirde, orada göreceksiniz.

Ders PDF’ini İndir

Bu dersin ücretsiz PDF’ini indirmek için lütfen ücretsiz bir hesap açın veya giriş yapın.

Gerçekten Boş Zamanınız Yok Mu?

Size önemli bir soru sormak istiyorum, gün içerisinde kaç saatinizi gerçekten çalışarak geçiriyorsunuz? Bu soruyu ilk olarak öğrenci arkadaşlarıma sormak istiyorum çünkü en çok onlardan “hocam gerçekten kafamı kaşıyacak zamanım bile yok” diye yorumlar alıyorum. Mesela, ben kendi özel derslerimin bitiminde öğrencilerime bir ödev veriyorum ve bir sonraki derse kadar onu bitirmelerini istiyorum. Bazı öğrencilerim gerçekten çok istikrarlı oluyor ve onları buradan tebrik etmek istiyorum. Onlara ne tür ödev verirsem vereyim, mutlaka istenilen zaman kadar tamamlıyorlar. Öbür taraftan bazı öğrencilerime yapmalarını istediğim basit bir şeyi tamamlamaları için her gün telefonda yalvarmam gerekiyor. Siz bunlardan hangisisiniz?

Zamanınızı Verimli Kullanıyor Musunuz?
Zamanınızı Verimli Kullanıyor Musunuz?

“Boş Zaman” dediğimiz şey bazı insanlar için bir hayal ürünüdür. Bir çoğumuza gün içerisinde hiç boş zamanımızın olup olmadığını sorarsanız, eminim herkes kafalarını kaşıyacak vakitleri bile olmadığını söyleyeceklerdir. Evet, hepimizin farklı sorumlulukları var. Sevsekte sevmesekte haftanın 5 ila 6 günü gitmemiz gereken ve günde ortalama 9 saat çalışmamız gereken bir işimiz var. Hazırlanmamız gereken sınavlar ve bitirmemiz gereken ödevlerimiz var. Peki gün içerisinde zamanımızı nasıl değerlendiriyoruz? Zamanımızı ne kadar verimli kullanıyoruz? Bununla alakalı olarak ilk önce öğrenci arkadaşlarımızın perspektifinden daha sonrada çalışan arkadaşlarımızın perspektifinden bir inceleme ve hesap yapacağız.

Öğrencilere İngilizce Öğrenme Tavsiyeleri

İlk olarak öğrenci arkadaşlardan başlayalım. Her gün kaçta kalkıyorsunuz? Üniversite öğrencisiyseniz bazen çok saçma ders saatleriniz olabiliyor, ama buna rağmen düzenli bir saatte kalkmanız çok önemlidir. Tercihen en geç saat 7’de veya daha erken bir saatte güne başlamanızı tavsiye ederim, sebebini birazdan anlatacağım. Güne başladınız, kahvaltınızı yaptınız ve okulunuza gittiniz. Gün içerisinde ortalama 6 saat kadar ders görüyorsunuz. Bu derslerin arasında 4 tane 10 dakikalık bir tane de 45 dakikalık öğle aranızın olduğunu varsayıyorum. Bu ders aralarını nasıl geçiriyorsunuz? Muhtemelen arkadaşlarınızla sohbet ederek veya masanızda uyuyarak geçiriyorsunuzdur. Peki bu mola zamanınızda da Pasif Öğrenme yapmaya ne dersiniz? Kesin herkes “hocam Allah aşkına zaten sürekli ders görüyoruz, yetmez mi?” diyordur. Arkadaşlar merak etmeyin, Pasif Öğrenme dediğim şey sandığınız gibi bir şey değildir. İngilizce ile ilgili örnek vermek gerekirse İngilizce müzik dinleyerek Pasif öğrenme yapabilirsiniz veya arkadaşlarınızla her zaman Türkçe konuşmak yerine basit İngilizce cümlelerle sohbet edebilirsiniz. İngilizce öğrenmenin ve yaşamanın sandığınızdan çok daha fazla yöntemi vardır. İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmek için tenefüste İngilizce oyunlar bile oynayabilirsiniz.

Öğrenciler için Dil Öğrenme Tavsiyeleri
Öğrenciler için Dil Öğrenme Tavsiyeleri

Neyse o günkü dersiniz bitti ve eve döndünüz. Akşam yemeğinizi yedikten hemen sonra bilgisayarınıza, tabletinize veya cep telefonunuza lütfen yönelmeyin. Biraz kafanızı dağıtmak istemeniz çok normal ama farkında olmadan kendinize zarar veriyorsunuz. Bilim insanlarına göre saatlerce bu ekranlara bakarak geçirdiğiniz zaman sırasında beyninizin Bilişsel Becerileri ve Hafızası büyük oranda azalıyor. Araştırmacılara göre günde 3,5 saat ekrana bakan insanların Sözel Hafızası zayıflıyor. Demek istediğim farkında olmadan beyninizi aptallaştırıyorsunuz. Bunun sebebi ise televizyon veya cep telefonunda anlamsız videolar izlediğiniz sırada beyniniz çok daha tetikte olmasına karşın odaklanma kapasitesi feci bir şekilde düşüşe uğruyor. Boş zamanını sürekli ekran başında geçiren çocuklara baktıysanız hepsinin çok kısa konsantrasyon aralıklarının olduğunu ve hemen her şeyden çabucak sıkıldıklarını görebilirsiniz. Bu ileride hiperaktivite gibi çok daha ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Eğer dediklerime inanmıyorsanız etrafınızda sürekli tabletlere bakan çocukları inceleyebilirsiniz. Eğer ekrana bakacaksanız lütfen 1,5 saatin üzerinde olmasın. Sizin sağlınız da benim için İngilizce konuşabilmeniz kadar önemlidir.

Ders Çalışmadan İngilizce Öğren

İngilizce’yi çalışmadan öğrenmek istiyorsanız, bence yapabileceğiniz iki güzel şey vardır. Birincisi bir günlük tutmanızdır veya bir konu hakkında düzenli olarak kompozisyon yazmanızdır. Düzenli olarak günlük tutan veya kompozisyon yazan insanların düşünceleri daha organize olduğu için istedikleri şeylere daha iyi ve uzun süre odaklanabilirler. Bir kağıda düşüncelerinizi yazmak, sevdiğiniz birine içinizi dökmek gibi rahatlacı bir etkisi vardır. Düzenli olarak günlük tutan insanların hedeflerine ulaşması ve akıllarındakini gerçekleştirmesi tutmayanlara göre çok daha yüksektir. İngilizce öğrenen birisi düzenli olarak kompozisyon yazdığında ise kelime haznesi çok daha çabuk artar ve öğrendiği dil bilgisi kalıplarında daha hızlı uzmanlaşır.

Kitap Okumanın Faydaları
Kitap Okumanın Faydaları

Yapmanızı tavsiye ettiğim ikinci en güzel ve önemli şey ise bol bol İngilizce kitap okumanızdır. Dil öğrenmenin temelini kelimeler oluşturur. Kelime hazineniz ne kadar çok olursa o kadar rahat konuşursunuz. Kelimeler ezberlenerek öğrenilmez, belli bir bağlam içerisinde öğrenilir. Bir hikaye veya cümle içerisinde gördüğünüz kelimeyi daha kolay öğrenirsiniz ve çok daha kolay bir şekilde değişik cümleler içerisinde kullanabilirsiniz. Roman okumanın en güzel yanı ise eğlendirici olmasıdır. Eğer bir kitap kurdu arkadaşınız varsa ona niye kitapları bu kadar çok sevdiğini sorun. Onlar internet üzerinden saatlerce bir diziyi izlemektense o dizinin kitabını okumayı tercih edecektirler. Kitap okumanın eğlenceli olması dışında beynimize de çok büyük katkıları vardır. Hatırlarsanız saatlerce ekrana baktığımızda beynimizi resmen eridiğini söylemiştim, kitap okuduğumuzda ise bunun tam tersi oluyor. Spor yapan insanların kasları nasıl büyük ve kuvvetli oluyorsa kitap okuyan insanlarında beyni de güçlü oluyor ve elastikliği artıyor. Kitap okuyan insanların zeka seviyeleri zamanla artıyor ve öğrenme kapasiteleri büyük ölçüde yükseliyor. Ek olarak kitap okuyan insanlarda psikolojik rahatsızlıklar daha az görülüyor çünkü kitap okumak stresle başa çıkmak için çok etkili bir yöntemdir. Depresyondan muzdaripseniz özellikle İngilizce Kişisel-Gelişim kitapları okumanızı tavsiye ederim. Hatta başka bir videoda size tavsiye edebileceğim bazı kitaplardan bahsedeceğim. Kitap okumanın daha bir çok faydası vardır, bu yüzden telefonunuzu bir köşeye bırakın ve elinize bir kitap alın, inanın hayatınız değişecektir. Sıra çalışan arkadaşlarımıza geldi.

Çalışanlara İngilizce Öğrenme Tavsiyeleri

Çalışan insanlar için biraz önce öğrenci arkadaşlara bahsettiğim tavsiyeler haricinde başka bazı küçük tavsiyelerim de olacak. Bu yaştaki öğrencilerim yaşça daha büyük olup sorumluluk sahibi oldukları için vereceğim tavsiyelerde biraz farklı olacak. Ofisinizde sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalıştığınızı düşünüyorum, ama gün içerisinde çoğu insanın 4-5 saatten fazla gerçekten iş yapmadığını bizzat gördüm. Ben de zamanında bu tür ofislerde çalıştığım için deneyimlerimden konuşuyorum. Peki geriye kalan 4-5 saati çay içerek ve boş boş telefonunuza bakarak geçirmektense daha verimli nasıl geçirebilirsiniz hiç merak ettiniz mi? Eğer iş yerinde bir şey dinlemenize izin veriliyorsa veya kulaklıkla dinliyebiliyorsanız, internet üzerinden BBC Radyosunu açabilirsiniz. Aynı müzik dinlemek gibi, İngilizce radyo dinleyerek te Pasif Öğrenmeden yararlanabilirsiniz. İş yerinizde biraz daha esneklik varsa ve patronunuz elektronik yazışmalarla ilgili kesin kurallar belirlemediyse, bunları İngilizce yapmaya çalışın. Mümkün olan her şeyi sadece İngilizce yapmaya çalışın. Böylece hem sizin hem de diğer çalışanların bolca İngilizce öğrenmesini sağlamış olacaksınız.

Çalışanlara Dil Öğrenme Tavsiyeleri
Çalışanlara Dil Öğrenme Tavsiyeleri

Eve geldiğinizde muhtemelen yemeğinizi yersiniz, çocuğunuz varsa biraz onunla oyunlar oynarsınız daha sonra televizyonun karşısına geçersin. Peki burada bahsedilen şeyleri biraz değiştirsek olur mu? Mesela çocuğunuzla oyun oynarken İngilizce basit cümlelerle oyunlar oynayın. Bu şekilde hem onun da İngilizce öğrenmesine bir katkınız olur hem de oyunlarla birlikte İngilizce öğrenirsiniz. İlla televizyon izleyeceğim diye ısrar ediyorsanız, yabancı televizyon kanallarını izleyin ve anlatılan şeyi anlamaya çalışın. Elinize bir kalem ve kağıt alın ve Pasif İzleyici olmaktansa Aktif İzleyici olmaya çalışın. Duyduğunuz cümleleri ve kelimeleri not edin daha sonra bunları ana dilinize çevirmeyi çalışın. Partnerinizle birlikte İngilizce muhabbetler etmeye çalışın ama bunu en az 1 saat her gün düzenli yapın. Size de bolca kitap okumanızı tavsiye edeceğim. Ana dilinizde zaten gün içerisinde bolca materyal okuyorsunuz. Evdeyken sadece İngilizce şeyler okuyun ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

İngilizce’yi hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, “İngilizce’yi öğrenmeye zamanım yok” gibi şeyler söylemeyi bırakırsınız. Herkesin sandığından çok daha fazla boş zamanı vardır ama bu boş zamanlarını düzgün kullanmıyorlar. Bu tür küçük şeyler, hayatınızda büyük değişiklikler yapabilir.

Kaynakça

Bu derste kullandığım araştırmaların İngilizce kaynaklarını aşağıda bulabilirsiniz

Dersimizin sonuna geldik, umarım beğenmişsinizdir!

Aşağıdaki linklerden ödevinize ulaşabilirsiniz. Ödevler hem Türkçe hem de İngilizce olarak vardır:

Türkçe Ödev

Zaman Yönetimi & Dil Öğrenme Tavsiyeleri

İngilizce Ödev

Time Management & Language Learning Advice

Bu dersi beğendiyseniz lütfen kullandığınız sosyal medya sitesinde paylaşın. Bize en güzel desteği, başka insanlara ulaşmamızı sağlayarak yapabilirsiniz. İster aşağıdan yorum yapabilirsiniz isterseniz de forumlarda tartışmalara katılabilirsiniz. Bir sonraki ders için Sonraki Ders tuşuna basabilirsiniz.

Dersimizi Lütfen Paylaşın!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
0
Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın!x
()
x