Dil Öğrenmede Yaş Faktörü

Dil Öğrenmede Yaş Faktörü

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla Dil Öğrenmede Yaş Önemi

Konuya Atla Genç Yaşta Dil Öğrenmek

Konuya Atla Yetişkin ve Çocuk Beyni

Konuya Atla Yetişkinlerde Dil Öğrenme

Konuya Atla Kaynakça

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

Dil Öğrenmede Yaş Önemli Mi?

Neden İngilizce Konuşamıyorum? video ders serimizin ikinci bölümünde, öğretmenlik kariyerim boyunca en çok duyduğum ve insanların İngilizce öğrenmekten vazgeçmesine sebep olan Dil Öğrenme Efsaneleri hakkında konuşacağız. Lütfen dikkat, bu bölümdeki konu başlıklarının hepsi bir efsanedir ve mazerettir. Ben bu efsanelerin hepsini sizin için çürüteceğim.

Dil Öğrenmek için En İyi Yaş Nedir?
Dil Öğrenmek için En İyi Yaş Nedir?

Ben oldukça geniş bir yaş aralığına İngilizce ders veriyorum. Öğrencilerimin yaş aralığı genellikle 8-10 yaşındaki ilk okul öğrencileri ile 30-50 yaş arası şirket çalışanlarıdır. Bir ara bu yaş aralığı daha bir genişledi ve hem 1 yaşında hem de 85 yaşında bir öğrencim oldu. Şaka yapmıyorum, oldukça değişik profillerden insanlarla tanışmışlığım var. Ama hepsinin akıllarında sordukları ortak soru “İngilizce öğrenmek için hangi yaş en iyisi” ve “Yeni bir dil öğrenmek için çok mu yaşlıyım” sorularıydı.

Wilder Graves Penfield ve Lamar Roberts
Wilder Graves Penfield ve Lamar Roberts
Eric Lenneberg
Eric Lenneberg

Dünya üzerindeki tüm kültürlerde “her şey yaşında güzel” diye bir söz vardır ve bu sözün doğruluğu tartışılmaz. Ama bu sözden dolayı hayatınızın bittiğini ve artık yeni şeyler için çok geç olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir çok bilim insanının ve dil bilimcinin yıllardır yaptığı yüzlerce araştırmanın sonuncuna göre yeni bir dil öğrenmek için en kritik yaş aralığının 5 yaşından ergenliğe – kısacası 18 yaşına kadar ki zaman olduğu tespit edilmiştir. Bu hipotez aslında iki Nörolog’un yani insan beynini inceleyen ve tedavi uygulan doktorlardan Wilder Penfield ve Lamar Roberts’ın 1959’da yaptığı ve Dil Bilimci Eric Lenneberg tarafından 1967’de popüleştirilen 60 yıldan daha eski bir araştırmadır.

Genç Yaşta Dil Öğrenmek

Bu yaş aralığının kritik olmasının sebebi ise aslında oldukça ilginç bir bulgu. Bu yaş aralığında beynimiz hala olgunlaşmaya çalıştığı ve son halini almadığı için her tür değişik girdiler, ne kadar karmaşık olursa olsun, beyin tarafından daha iyi bir şekilde organize ediliyor. Demek istenilen, kendi ana dilimize çok ters düşen dil bilgisel kuramlar ve kültürel algılar, bu yaş aralığında zihnimiz tarafından daha kolay sindirilebiliyor ve bir parçamız haline getirebiliyoruz. Mesela İngilizce öğrenmenin fiziksel tarafını oluşturan Fonoloji (Sesbilimi), erken yaşta öğretildiğinde telaffuzda oluşan mekanik hataların oranı çok daha az oluyor.

İnsanlar nasıl ses üretir?
İnsanlar nasıl ses üretir?

Bunun sebebi ise ses üretmek için fiziksel olarak değişik kas türlerini kullanmamızdır. Bizler her gün, ana dilimizi çocukluktan itibaren alışık olduğumuz “Ses Çıkarma Noktaları” ve “Ses Çıkarma Biçimlerini” kullanarak konuşuyoruz. Her dilin kendine has sesleri vardır, elbette değişik diller arası ortak sesler de vardır. Ama ana dilimizde olmayan ve yaşça büyükken öğreneceğimiz İngilizcedeki bazı sesleri üretmek daha zor olacaktır. Bir kere dilimizi hiç konumlandırmadığız bir pozisyona ve şekle sokmamız gerecek. Dilimizin de bir kas olduğunu unutmayalım. Erken yaşta bu kaslarımızı kuvvetlendirmemiz her zaman daha kolay olacaktır. Beynimiz ve kaslarımız bu değişikliğe daha kolay adapte olabilecektir.

Yetişkin ve Çocuk Beyni Farklı Çalışır

Peki sırf yaşımız 20 veya 30’u geçti diye iş işten geçti mi? Elbette geçmedi. “Her şey yaşında güzel” diye bir söz varsa “Her yaşın kendi güzelliği vardır” diye de bir sözümüz de var, değil mi? Özellikle 30 yaş ve üzeri insanların kendilerini ergenlik çağına girmemiş insanlardan ayıran çok büyük iki avantajı vardır. Bunlar değişik konuları kapsayan hayat deneyimleri ve biriktirdikleri kelime hazineleridir. İlk olarak önceden gelen kelime hazinesinin nasıl bir fark yarattığını açıklamak istiyorum.

Yaşınızdan dolayı dil öğrenmekten vazgeçmeyin
Yaşınızdan dolayı dil öğrenmekten vazgeçmeyin

Çocuklar genç yaşta birden fazla dile maruz bırakıldığında öğrendikleri kelimeler ve sesler hem ana dilleri için hem de öğrendikleri yabancı dil için çok yeni olacaktır. Bu sebeple normalde çok karmaşık ve kurallarla dolu olan dil öğrenme işlemlerinden “Dil Benimseme” ve “Taklit Etme” çocuk beynine göre basitleştirilecektir. Basitleştirmenin sonucunda bu dilleri daha çabuk konuşmaya başlayan çocuklar çok karmaşık yapıda ve kelimelere sahip cümleleri kullanmayı çok sonra öğrenecek. Kullandıkları kalıplar genellikle birbirine benzeyen basit yapılar olacak. Diğer taraftan, bir yetişkinin beyini daha önceden gelen geniş bir kelime hazinesi ve dillerini altyapısını görebilecek bir kapasiteyle donatıldığı için daha verimli İngilizce öğrenebiliyor. Bir çocuk ileri seviye İngilizce konuşabilmek için en az 6 ila 8 seneye ihtiyacı duyarken, yetişkin bir insan bu yetkinliğe 1,5 senede ulaşabilir. Yetişkinler kendi ana dilleri ve öğrendikleri yabancı dil arasında mantıklı kıyaslamalar yapabilir. Dil öğrenmenin temel taşı kelimelerdir ve birçok dil farklı dillerden kelimeler ödünç almıştır. Biz bu kelimeler “Cognates” yani “Eş asıllı kelimeler” diyoruz. İleriki dersimizde eş asıllı kelimelerle nasıl hızlıca kelime haznemizi geliştireceğimi öğreteceğim ama şimdilik konumuza devam edelim.

Yetişkinlerde Dil Öğrenme

Yetişkinlerin dil öğrenmede çocuklara göre bir diğer avantajı ise değişik dil öğrenme olanaklarıdır. Biz yetişkinler genellikle çocuklara göre daha disiplinli ve tabiatımız gereği daha hedef odaklı olduğumuz için, etrafımızdaki değişik dil öğrenme olanaklarından daha iyi yararlanabiliriz. İnsanların dil öğrenirken yaşadığı en büyük sıkıntılardan ikisi yanlış sebeplerle dil öğrenmek ve etrafındaki olanaklardan düzgün yararlanamamaktır. Daha ergenliğe ulaşmamış bir çocuk neyin yanlış ve neyin doğru olduğunu gerçek anlamda kestiremeyebilir çünkü onun tek amacı okulunu bitirmek ve aynı sırada eğlenmektir. Bu yaştaki birçok kişi henüz hayatın gerçekleriyle yüzleşmemiştir ve gelecekle ilgili beklentileri belirsizdir. Yetişkinler biraz daha esnektirler ve gerektiğinde hayatlarında kolayca değişiklikler yapabilir ve hatalarını düzeltebilir. Biz yetişkinlerin bir de ekonomik özgürlüğü olduğu için daha önce elimizde olmayan dil öğrenme olanaklarından yararlanabiliriz. Mesela internet üzerinden İngilizce öğrenebileceğimiz birçok ücretli ve ücretsiz eğitim sitesi var. Video konferansla Dünya’nın diğer ucundaki bir öğretmenden de ders alabilirsiniz. Her yıl sayıca artan ve birçok büyük şehirde bulunan uluslararası konuşma kulüplerine de katılabilirsiniz. Maddi imkanınız elveriyorsa öğrenmek istediğiniz dilin başkentinde de yaşayabilirsiniz. Öğrenme yol haritanızı istediğiniz şekilde çizebilirsiniz.

Beyninizi çalıştırmaya başlayın
Beyninizi çalıştırmaya başlayın

Yetişkin olarak dil öğrenmeden elde ettiğiniz bir başka avantajı ise dil öğrenmenin yaşlanmayı yavaşlatması ve beyninizi gençleştirmesidir. Yeni bir dil öğrendiğimizde beynimizde yeni sinirsel bağlantılar oluşturulmaktadır ve bunun sonucunda beynimizin elastikliği ve kabiliyetleri artmaktadır. Beynimiz de bir çeşit kastır ve bu kası ne kadar güçlendirirseniz size o kadar faydası olur. Yeni bir dil öğrenmenin Alzheimer gibi beyinle ilgili hastalıkları da büyük ölçüde önlediğini de unutmadan hatırlayalım.

Artık yaşınızın bir engel oluşturmadığını öğrendiğinize göre haydi birlikte İngilizce öğrenelim! İnternet üzerinden İngilizce öğrenmek artık her zamankinden daha kolay. Bay İngilizce ile İngilizce öğrenmek ise şahanedir! Video ders serimiz devam edecek!

Kaynakça

Bu derste kullandığım İngilizce araştırmalar aşağıdadır:

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Learn New VocabularyGenel tekrar testi (Türkçe)

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Do Article ExercisesGenel tekrar testi (İngilizce)

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör