Doğru Şekilde İngilizce Öğren

Doğru Şekilde İngilizce Öğren

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla Doğru Şekilde İngilizce Öğren

Konuya Atla Dil Öğrenmede İlk Adım

Konuya Atla Hedeflerinizi Gerçekleştirin

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

Doğru Şekilde İngilizce Öğrenmek

Arkadaşlar, yeni bir şey öğrenmeye başladığınızda yapmanız gereken ilk şey mantıklı bir yol haritası çizmektir. Bu İngilizce öğrenmek isteyenler için de geçerlidir. Yeni bir yabancı dil öğreneceğiniz zaman odaklanacağınız ilk şey o dilin dil bilgisi yerine kelime bilgisi olması daha doğru olacaktır, değil mi? Aranızdan kesin buna karşı çıkanlar olacaktır ama size birazdan neden ilk Kelime Bilgisine odaklanmanız gerektiğini anlatacağım.

İngilizce Bir Şey Nasıl İstersiniz?
İngilizce Bir Şey Nasıl İstersiniz?

Diyelim ki tatile veya üniversite okumaya Londra’ya gittiniz. Karnınız guruldamaya başladı ve açlığınızı gidermek için ilk gördüğünüz büfeye yaklaştınız. Şimdi market olsa, kimseyle konuşmadan istediğinizi alıp çıkabilirsiniz ama büfede böyle bir durum söz konusu değildir. Büfedeki adama köşede gördüğünüz çikolatadan istediğinizi söylemek istiyorsunuz. Varsayalım ki dil bilgisi çok iyi biliyorsunuz ama İngilizcede çikolata ne demek, bilmiyorsunuz! İki saat orada cümleyi nasıl kuracağınızı düşünürken arkada bekleyenlerin sırası uzamaya başlıyor. Nikotin ihtiyacı kaç saattir karşılanmamış bir adam yeni bir paket sigara alamadığı için tepesi atmış durumda, sizin arkanızda bağırıp çağırıyor. Onun arkasından o günün sabah gazetesini alıp patronu ofisine girmeden masasına yetiştirmeye çalışan bir stajyer anksiyete atağı geçiriyor. Stajyerin arkasında ise yaşlı bir teyze bir şeyler mırıldanıyor ama kimse ona dönüp cevap vermediği için elindeki değneği sinirli bir şekilde sağa sola sallıyor. Tüm bunların sebebi ise siz İngilizcede çikolata ne demek, bilmediğinizden dolayı! Onca dil bilgisi biliyorsunuz ama bir cümle bile kuramadınız. Oysa İngilizcede çikolatanın “Chocolate” olduğunu bilseydiniz, bir cümle bile kurmadan parmağınızla çikolatayı gösterir ve bu kargaşayı önlemiş olurdunuz.

Dil Öğrenmede İlk Adım

İngilizce öğrenirken ilk başta en kısa sürede konuşabilmeyi hedefleyin. Bu hedefi gerçekleştirmek içinse küçük ama gerçekçi bir yol haritası çizmelisiniz. Mesela başlangıçta “Chocolate!” diye bağırarak karşınızdaki kişiye o tatlı yiyecekten istediğinizi sadece tek kelimeyle bile olsa söyleyebilmeniz lazım. Daha sonraki aşamada Tarzanca’dan İngilizceye geçiş yaparak “Chocolate please!” yani “Çikolata lütfen” demeyi öğrenebilirsiniz. İşin içine biraz da kibarlık ve düzgün cümle yapısı ekleyerek “Excuse me, could I have that chocolate please?” yani “Pardon, o çikolatayı alabilir miyim?” gibi bir cümle kurmayı öğrenebilirsiniz. Ama bu noktaya gelene kadar aynı ilk kez yürümeye çalışan bebeklerin yaptığı gibi yavaş ama emin adımlarla olmalıdır.

İngilizce Her Yerde İşinize Yarar
İngilizce Her Yerde İşinize Yarar

Size basit ama anlamlı bir örnek yol haritası sunmak istiyorum. Mesela İngilizcede ilk baştaGünlük Konuşma” ve “Selamlaşma” cümlelerini öğrenmeye çalışın. Karşınızdaki insanları “Hello” (merhaba) ve “How’re you?” (nasılsınız) diyerek selamlaşın, daha sonra bu tür cümlelere verebileceğiniz cevapları düşünün. Başkalarına kendinizi nasıl tanıtacağınızı kafanızda bir kurgulayın. Daha önce tanışmadığınız birisi ilk önce sizi tanımak isteyecektir. Diyelim ki yabancıların bolca bulunduğu bir partidesiniz ve güzel bir kızla veya yakışıklı bir erkekle şans eseri aynı masaya oturdunuz. Karşınızda oturan kişi sizinle tanışmak isteyebilir ve siz de onunla konuşmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda sorabileceğiniz ve cevap verebileceğiniz şeyleri öğrenmeye çalışabilirsiniz. Sohbetin bir kısmında tıkansanız bile her zaman Tarzanca sohbete devam edebilirsiniz, değil mi? Önemli olan çekingenlik kabuğunuzu kırmanızdır.

Senaryo ne olursa olsun yapmanız gereken ilk şey kendinize doğru düzgün bir yol haritası çizmektir. İngilizceyi öğrenerek ne yapmak istiyorsunuz? Kendinize bir hedef çizin. O hedeflerin alt hedefleri olsun ve o alt hedeflerinin de kendi içerisinde küçük hedefleri olsun. Mesela birkaç küçük hedefte içerisinde “Selamlaşma”, “Kendini Tanıtma” ve “Basit Sorular Sorma” gibi hedefler olsun ve bu hedefler bir orta büyüklükte hedef olan “Basit Sohbet” hedefinizi temsil etsin. Bunları gerçekleştirdikten sonra bir sonraki hedefinize odaklanın.  

Adım Adım Hedeflerinizi Gerçekleştirin

Puzzle oynamayı sever misiniz? Parçaları ilk birleştirmeyi çalıştığınızda çok bir şey ifade etmez ama zamanla resim daha da netleşmeye başlar. Aynı şey hedefler içinde geçerlidir. Küçük hedefler gerçekleştirilerek büyük hedeflerinizin parçaları doldurulur ve en sonunda ise büyük resim ortaya çıkar. Hedeflerinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda değiştirmenizde gerekebilir. Belki bir yerde eksikliğiniz olduğunu keşfettiniz ve o boşluğu kapatmak için yeni küçük hedefler oluşturdunuz. Bu iş böyle durmadan devam edecektir. Hedefleriniz hiçbir zaman tükenmemelidir çünkü öğrenmek hiçbir zaman sonu gelmeyecek bir maceradır.

İngilizce Öğrenme Yol Haritanızı Yapın
İngilizce Öğrenme Yol Haritanızı Yapın

Hemen büyük hedeflere gözünüzü dikmektense ilk başta büyük hedefleri birkaç orta boy hedefe bölün. Orta boy hedeflerin de kendi içlerinde küçük hedefleri olsun. Küçük hedefleri gerçekleştirmek daha kolaydır. Hedeflerinizi gerçekleştirebildiğinizi gördüğünüzde bu sizi gururlandıracak ve daha azimli bir şekilde bir sonraki hedefinize odaklanmanızı sağlayacaktır. Bir hedefe ulaşmakta zorlanıyorsanız mutlaka o hedefi kolayca gerçekleştirebileceğiniz küçük hedeflere bölün.

Daha sonraki bir dersimizde sizinle birlikte örnek bir Yol Haritası oluşturacağız. O örnek yol haritasını benim oluşturduğum ve İngilizce öğrenmede oldukça etkili bir video kursunu baz alarak yapacağız. Detayları o derse geldiğimizde anlatacağım. Şu an için aklınızda bir örnek yol haritası varsa lütfen benimle paylaşın. Hedefler Tablonuzu hazırladıktan sonra benimle paylaşmak ve benden bir fikir almak istiyorsanız, video açıklamasındaki Bay İngilizce forumları linke tıklayarak tablonuzu benimle paylaşabilirsiniz. Yol haritalarınızı merakla bekliyor olacağım!

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Learn New VocabularyGenel tekrar testi (Türkçe)

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Do Article ExercisesGenel tekrar testi (İngilizce)

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör