Gökberk Hoca Kimdir?

Gökberk Talu - Bay İngilizce
Gökberk Talu – Bay İngilizce

Tekrar hoş geldiniz, bendeniz Gökberk Yasin Talu, namı diğer Bay İngilizce. Size biraz kendimden ve yaptığım işlerden bahsetmek istiyorum. İki çocuklu bir memur ailesinden gelmekteyim. Annem ev hanımı babamsa emekli subay. Bir tane de benden üç yaş büyük ablam var. Kendisi de benim gibi İngilizce öğretmeni. İngilizce öğretmenlik bizim sülalede bol değil, sadece ablam ve ben İngilizce öğretmeniyiz. Elbette teyzemler ve halam da öğretmeni ama dil öğretmeni değil.

Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Bu bölümdeki öğrencilik hayatımdan beri İngilizce öğretmenliği yapıyorum. Resmi olarak 2008 yılından beri öğretmenim ama gayri resmi olarak 2004 yılından beri bu mesleği yapıyorum. İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu değilim ama bunu tasdiklemek anıda Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde İngilizce Pedagojik Formasyon Eğitimi aldım. O da yetmedi, Cambridge Üniversitesi’nden CELTA eğitimi (Yetişkinlere İngilizce Öğretme Sertifikası) aldım. Kendimi öğretmenlik alanında olabildiğince eğitmeye çalışıyorum.

Benim uzun zamandır uzaktan eğitime ilgim vardı. Gerek Türklere gerekse diğer ülkelerin insanlarına değişik platformlarda İngilizce özel ders verdim. Son üç yıldır değişik online eğitim projelerine girişimlerim oldu. Büyük bir kısmı başarılı olmadı, birkaç yılım belki havaya gitti ama gene de yılmadım. Aslında Bay İngilizce ilk zamanlardaki başarısız olan projelerimden biriydi ama tekrar hayata getirme kararı aldım.

İlk yaptığım ve başarılı olan online eğitim platformum, yabancılara Türkçe öğrettiğim “Turkishaholic” yani “Türkçekolik” platformuydu. Şu an hala bu internet sitem açık ve birçok eğitim videom var. Sanırım 100’ü geçkin video yayınladım. Eğer merak ediyorsanız bu yazının altında linkini paylaştım.

Bay İngilizce’yi oluşturmamın amacı ise Turkishaholic adlı Türkçe eğitim platformuyla aynı sebeptendir. Türkiye’de İngilizce eğitimi gerçekten çok kötü. Uzun zamandır İngilizce özel ders veriyorum ve birçok öğrencim aynı sıkıntıdan muzdarip. Öğretmenlerin büyük bir kısmı hem İngilizce öğretemiyor hem de öğretenler ezbere dayalı ve bilimsel bir yönü olmayacak şekilde bu dili öğretiyorlar. Ben bunu değiştirmek istedim ve bu yüzden Bay İngilizce’yi kurdum. Burada Bay İngilizce’de neler sunduğumu anlatmak istemiyorum, çünkü bununla ilgili zaten bir yazım var. Aşağıdaki linklerden bu yazıya ulaşabilirsiniz.

Bay İngilizce çok yeni bir platform ve benzeri (bence) yok. Bu platformun olgunluğa ulaşması elbette biraz zaman alacak, ama umarım yakın gelecekte herkesin (her ülkeden insanın) yararlanabileceği bir eğitim noktası olacak. Başlangıçta bu siteyi sadece Türkçe yapmayı düşünmüştüm, ama sonra bu fikrimden vazgeçtim. Yaklaşık 30+ saatlik eğitim videosunu çoktan Türkçe olarak çektiğim için maalesef bunları tekrardan İngilizce olarak çekmek istedim. Peki ne yapabilirim diye düşünürken, bu videolara altyazılar, İngilizce açıklamalar ve tüm dersin İngilizce dokümantasyonunu hazırlamaya karar verdim. Umarım bu siteyi ziyaret eden yabancı öğrencilerim, derslerin Türkçe anlatılmasından soğumaz ve onlara da bir katkım olur.

İleride bu siteyi ve eğitim videolarımı, birçok dile çevirmek istiyorum, ama şuan için sadece Türkçe ve İngilizce dilinde hizmet verebiliyorum. Eğer bana bu konuda yardım etmek isterseniz, lütfen benimle iletişime geçin.

Umarım Bay İngilizce’yi zevkle kullanır ve benim bilgilerimin size de katkısı olur. Aklınızda bir soru olduğu takdirde gerek forumlardan, gerekse e-posta adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz için tekrar teşekkür ederim, sağlıcakla kalın!

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör