İngilizce Aksanımı Nasıl Düzeltebilirim?

İngilizce Aksanımı Nasıl Düzeltebilirim?

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla Aksan Denilen Şey Nedir?

Konuya Atla İngilizce ve Enstrüman Çalmak

Konuya Atla İngilizce Ses Üretim Aşamaları

Konuya Atla İngilizce Sesletim Eğitimi

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

Aksan Dediğimiz Şey Nedir?

Size bu video ders serisinde çok soru sordum, değil mi? Ama sorularım henüz bitmedi. Sizce yabancı bir dil öğrenmekle yeni bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek arasında ne tür benzerlikler olabilir? Bu sorunun cevabını iyice düşünmenizi istiyorum. Birçok öğrencimin en büyük kaygısı, yanlış veya ağır bir ana dil aksanıyla İngilizce konuşmaktır. Onlara göre bu aksandan kurtulmak ya çok zordur yada imkansızdır. Aslında suç onlarda değil, onlara İngilizce öğretenlerdedir.

İngilizce Konuşmak ve Müzik Enstrümanı Çalmak
İngilizce Konuşmak ve Müzik Enstrümanı Çalmak

Şimdi sizlere sorduğum soruya geri dönelim. Bu sorunun cevabını buldunuz mu? Eminim ki birçoğunuz “Dil Öğrenme” ile “Müzik Enstrümanı Çalmayı Öğrenme” arasında hiçbir ortak nokta olmadığını düşünüyorsunuzdur, lakin durum sandığınızdan çok farklıdır. Hatırlarsanız bir dili öğrenmek için o dili yaşamanız gerektiğini anlatmıştım. Elbette bir dilin teknik altyapısı olan dil bilgisini de anlamamız gerekiyor, ama İngilizce öğrenirken sadece dil bilgisine odaklanan insanların çektiği temel sıkıntı hatalı telaffuz, vurgulama ve aksan sıkıntısıdır. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, ana dili İngilizce olan birisinin karşısında hatalı telaffuz ve vurgulamayla İngilizce konuşursanız sizi anlamakta zorluk çekeceklerdir. Bakın, aksan konusuna değinmedim çünkü aksan akıcı konuşmadaki en son aşamadır.

Kimler İngilizce'yi Aksanlı Konuşmalı?
Kimler İngilizce’yi Aksanlı Konuşmalı?

Birçoğumuzun yanlış anladığı önemli bir ayrıntı var. Mükemmel aksanla İngilizce konuşmanıza gerek yok. Eğer bir oyuncu, spiker veya başka mükemmel aksan gerektiren bir meslek icra etmiyorsanız, konuşmanız sırasında ana dilinizden gelen hafif aksanın İngilizceye karışması kadar normal ve doğal bir şey olamaz. Ben 6 yaşımdan beri İngilizce konuşuyorum ve buna rağmen İngilizce konuşurken Türkçeden gelen belirgin bir aksanım var. Aksanımı düzeltebilir miydim? Elbette, sonuçta meslek olarak İngilizce öğretmenliği yapıyorum ama önceliğim hiçbir zaman bu olmadı. Zaten çok göze batan bir aksan bozukluğumda yok. Diğer bir yandan telaffuz ve vurgu hataları yapmak kesinlikle kabul edilemez bir şeydir.

İngilizce Konuşmak Enstrüman Çalmaktır

İngilizcede doğru telaffuz ve vurgu çok önemli bir konudur. Ana dilinizden ötürü daha önce öğrenmediğiniz ve seslendirmesini bilmediğiniz bir sesi mükemmel doğrulukta üretmek çok zor olabilir. Eğer spora merakınız varsa ve ilk kez vücut geliştirme yapıyorsanız, kolunuzun arkasındaki Triseps kasıyla yapılan bazı hareketleri yaparken çok zorlanabilirsiniz. Bunun sebebi ise bu kası günlük hayatta çok az kullandığınızdandır. Ana dilinizde daha önce hiç kullanmadığınız bir sesi İngilizcede üretmeye çalışırken dilinizi ve ağızınızı alışık olmadığınız değişik pozisyonlara ve şekillere sokarsınız. Eğer ağız kaslarınız yeteri kadar kuvvetli değilse ve önceden kullanmadığınız bir kas grubunu kullanmaya çalışıyorsanız, o sesi seslendirmeye çalışırken hata yapmanız, hatta yorulmanız bile mümkündür. Aksan dediğimiz şey, bir dilde telaffuz ve vurguyu mükemmel yaptığımız zaman benimsediğimiz spesifik lehçedir. İngilizcede değişik türden lehçeler vardır, ama dil okullarında en çok ya Genel İngiltere İngilizcesi (veya BBC İngilizcesi) yada Genel Amerikan İngilizcesi lehçeleri öğretilir.

İngilizce Konuşmak Gitar Çalmaya Benzer
İngilizce Konuşmak Gitar Çalmaya Benzer

İngilizce öğrenmek ve bir müzik enstrümanı öğrenmekle alakalı örneğimize tekrar dönmek istiyorum. İngilizcenin telaffuzunu ve vurgusunu öğrenmekle ile bir müzik enstrümanı öğrenmek arasında çok fazla ortak nokta vardır. Ama Yazılan İngilizce ile Konuşulan İngilizce arasında çok büyük farklar vardır. Birçoğumuz Yazılan İngilizceyi öğreniyoruz ama Konuşulan İngilizceyi öğrenmiyoruz. Yazılı İngilizcede İngilizcedeki cümleleri dil bilgisel olarak nasıl doğru oluşturacağımızı öğreniriz, Konuşulan İngilizcede ise bu yazdığımız şeyleri nasıl doğru okumamız ve konuşmamız gerektiğini öğreniriz. Muhtemelen size Konuşma İngilizcesi hiç öğretilmedi. Daha önceden biraz İngilizce eğitimi almış olsanız bile, öğretmeniniz muhtemelen bu bahsettiğim konulara değinmemiştir.

Peki size şöyle bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki gitar çalma hevesiniz var. Müzik enstrümanları satılan bir mağazaya gittiniz ve oradan ucuz bir gitar aldınız. Eve geldikten ve gitarı kılıfından çıkardıktan sonra tellere dokunmaya başladınız. Değişik türden sesler çıkarmaya başladınız ve kulağınıza bu sesler o an için çok hoş geldi. Sonra gitar çalmayı bilen bir arkadaşınızı evinize davet ettiniz ve ona aldığınız gitarı gösterdiniz. Kendisi gitarı eline aldı ve bazı sesler çıkarmaya çalıştı, sonra size “Bu gitarı akort etmedin mi? Sesler hep yanlış çıkıyor” dedi ve şaşırdınız. Eğer gitar çalmayla veya bir müzikal alette herhangi bir geçmişiniz yoksa, “akort etme” kelimesi bile size tamamıyla yabancı gelen bir terminoloji olacaktır. Arkadaşınızın size biraz önce anlattığı şeyi hala anlamadınız. Siz kafanıza göre bazı sesler çıkarmaya çalışmışsınız ve o sesler size hoş geliyordu, oysaki ona göre o sesler aslında tamamıyla hatalıydı. Arkadaşınız bununla ilgili bir eğitim aldığı için bu hataları fark etti ama siz bu belirgin hataları fark edemediniz.

İngilizce Ses Üretim Aşamaları

Pek çok insan İngilizceyi aynı detone bir gitar çalarmışçasına, hatalı konuşuyor, ve bu kulağa hoş gelmiyor ama bunun farkında bile değiller. Yani bırakın doğru aksan, telaffuz veya vurgulamayı, daha temel sesleri bile doğru çıkartamıyorlar. Konuşma İngilizcesindeki en temel şey doğru ses üretimidir. Neyse gene gitar çalan arkadaşımıza geri dönelim. Arkadaşımız gitarı eline aldı ve akort etmeye başladı. Bazı telleri sıkıladı, bazılarını biraz gevşetti, sonra kulağıyla doğru seslerin çıkıp çıkmadığına baktı. Tamam, artık gitarımız doğru temel sesleri çıkartıyor. Şimdi sol eliyle parmaklarını tellerin üzerinde değişik pozisyonlara konumlandırmaya başladı ve sağ eliyle yukarıdan aşağıya doğru parmaklarıyla tellere vuruyor. Bunun sonucunda sizin kulağınıza dahi çok hoş bir ses geldi. Bu noktada nasıl hatalı ses ürettiğini fark ettiniz.

Konuşma İngilizcesi'nin Ses Üretim Aşamaları
Konuşma İngilizcesi’nin Ses Üretim Aşamaları

Biraz önce gördüğümüz örnek, aslında İngilizce ses üretiminin ikinci aşamasıdır. Ağızımızın içerisinde belirli Ses Çıkarma Noktaları vardır. Dilimizi ağız içerisinde belli noktalara getirdikten ve şekillere soktuktan sonra ciğerlerimizden gelen havayı aynı gitar tellerine vururmuşçasına ağızımızdan dışarı doğru itiyoruz. Bunun sonucunda artık düzgün sesler çıkarmaya başlıyoruz.

Eline gitarı alan arkadaşımıza bir bakıyoruz ki bazen tellere tek tek dokunuyor bazense aynı anda hepsine vuruyor, iki vuruş şeklinde de farklı sesler çıkıyor. İngilizcede biz buna Ses Çıkarma Biçimleri diyoruz. Dilimizi bir önceki adımda anlattığım Ses Çıkarma Noktasına getirdiğimizde iş henüz yeni başlıyor. Akciğerlerimizden dışarı ittiğimiz havayı manipüle etmemiz lazım, öyle rastgele ıslık çalar gibi üfleyemeyiz. Havayı manipüle edip değişik şekillerde üfleyebiliriz. Mesela bazı sesler için havayı saniyelik biriktiriyoruz sonra bir patlamayla serbest bırakıyoruz. Birçok dilde bulunan “p” ve “b” sesleri bu bahsettiğim ve adı Patlamalı olan Seslerdir. Bazı sesler içinse hava çok dar bir alanda ağır ağır dışarı sızıyor. İngilizcedeki “f” ve “v” sesleri işte bu bahsettiğim Sızmalı seslerden iki tanesidir. Daha bunlar gibi birçok Ses Çıkarma Biçimi vardır.

En son aşamada gitar uzmanı arkadaşımız sürekli değişik sesler arasında geçiş yaparak çok güzel bir melodi çalıyor. Bu sesler arasında olabildiğince yumuşak geçişler yapmaya özen gösteriyor çünkü bir melodi birbiriyle bağlantılı birden fazla sestir. Konuşulan İngilizcede de aynı gitar çalarken uyguladığımız ses geçişleri ve kuralları vardır. Biz bu kuralların hepsine Bağlantılı Konuşma (Connected Speech) diyoruz. Bu anlattıklarımla birlikte Konuşma İngilizcesindeki seslerin üretilmesinde uygulanan bazı temel işlemleri öğrendiniz.

İngilizce Sesletim Eğitimi

Eğer güzel İngilizce konuşmak istiyorsanız, işte bu bahsettiğim şeylere hakim olmanız gerekiyor. Maalesef birçok eğitim kurumunda bununla ilgili bir eğitim verilmiyor. İnsanlar doğru telaffuz, vurgu ve Bağlantılı Konuşma kurallarından haberdar olmadıkları için robot gibi melodiden yoksun bir şekilde konuşuyorlar. İstediğiniz kadar iyi dil bilgisi bilin veya kelime hazneniz geniş olsun, eğer bahsettiğim Konuşma İngilizcesi eğitimini almadıysanız telaffuz, vurgu ve aksan hatalarını uzmanlık seviyesinde dahi yapmaya devam edersiniz. Peki bunun çözümü yok mu? Olmaz olur mu? Elbette var!

Bay İngilizce ile Sıfırdan İngilizce Öğren!
Bay İngilizce ile Sıfırdan İngilizce Öğren!

Konuşma İngilizcesini öğrenmek istiyorsanız, İngilizce Sesletim (Fonoloji) Eğitimi almanız gerekiyor. Sesletim eğitimi içerisinde Konuşma İngilizcesinde ihtiyacınız olacak her türlü eğitim verilmektedir. Normalde bu tür bir eğitim almak oldukça pahalıdır ve ne yazık ki her yerde Konuşma İngilizcesi eğitimi verilmemektedir. Ama merak etmeyin, ben sizin için bu sorunu çözdüm.

İngilizceyi doğru bir şekilde öğrenmek ve konuşmak istiyorsanız, bunu ezberleyerek veya başkasını körü körüne taklit ederek yapmamalısınız. İngilizceyi bilimsel bir şekilde öğrenmelisiniz. Neyse ki ben size İngilizceyi olması gerektiği gibi öğretecek bir kurs hazırladım. Bay İngilizcenin “Sıfırdan İngilizce” kursu ile eğlenceli ve interaktif bir şekilde doğru Yazılı ve Konuşma İngilizcesini öğreneceksiniz. Bu kursumuz daha önce bahsettiğim CEF – yani Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılması içerisinde oluşturulmuştur ve toplamda 6 seviyeye bölünmüştür. A1 – Yeni Başlayan kursumuz, “Neden İngilizce Konuşamıyorum” kursumuz bittikten sonra yayınlanmaya başlayacaktır. Sadece Bay İngilizcenin “Sıfırdan İngilizce” kursunun tüm seviyelerini bitirerek bilimsel bir yöntemle ileri seviye İngilizce konuşabileceksiniz. Kursun her bölümü daha önce hiç yapılmamış değişik türden alıştırmalar ve ek derslerimiz de olacak.

Bu İngilizce kursu, daha önce hiç görmediğiniz türden bir kurs olacak. Hem ücretsiz hem de ücretli hiçbir İngilizce kursuna benzemeyeceğine garanti edebilirim. Bu sözlerimi duyanlar eminim şu an yerine duramıyordur. Zamanı gelince size her şeyi daha detaylı bir şekilde anlatacağım, merak etmeyin.

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Learn New VocabularyGenel tekrar testi (Türkçe)

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Do Article ExercisesGenel tekrar testi (İngilizce)

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör