İngilizce Çalışma Planı Oluşturmak

İngilizce Çalışma Planı Oluşturmak

Bu makaledeki konu başlıkları

Konuya Atla Akıcı Konuşmak Nedir?

Konuya Atla İngilizce Yol Haritası

Konuya Atla Örnek İngilizce Yol Haritası

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

Akıcı İngilizce Konuşmak Nedir?

Akıcı İngilizce konuşmak nedir?
Akıcı İngilizce konuşmak nedir?

Video kursumuzun son bölümüne geldik. Bu bölümdeki video derslerimizde en kısa sürede İngilizce konuşabilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağım. İlk dersimizde bu video kursun en başında anlattığım İngilizce Öğrenme Yol Haritasının ne olduğunu ve nasıl uygulamaya sokabileceğimizi öğreneceğiz.

İngilizce öğrenen herkesin ilk isteği, en kısa sürede akıcı İngilizce konuşabilmektir. Peki Akıcı İngilizce dediğimiz şey tam olarak nedir, ilk onu anlayalım. Akıcı İngilizce dediğimiz şey bir sosyal ortamda karşınızdaki kişiyle her türlü konu hakkında sanki ana dilinizle konuşuyormuşçasına konuşabilmenizdir. Konuşma sırasında istediğiniz zaman değişik konular ve fikirler arasında kolaylıkla geçiş yapabilmeniz gerekmektedir. Konuşurken hiçbir şekilde tereddüt etmemeniz lazım, yani aklınızdan “acaba demek istediğim şeyi doğru söyleyebildim mı?” gibi düşünceler geçmemesi lazım. İstediğiniz şekilde karmaşık kelimeler ve ifadeler kullanabilmeniz lazım. Karşınızdaki insanla hiçbir zaman iletişim kopukluğu yaşamamanız lazım. Son olaraksa bu anlattıklarımın hepsini ana dili İngilizce olan biriyle yapabilir olmanız lazım. Teorik olarak Akıcı İngilizce konuşmak böyle bir şeydir.

Şimdi bu anlattıklarımdan sonra kesin aklınızdan “Hocam ben ana dilimde bile böyle konuşabildiğimi düşünmüyorum” tarzı düşünceler geçiyordur. Evet doğru söylüyorsunuz, çünkü ben de hem ana dilim Türkçede hem de İngilizcede bu bahsettiğim doğrultuda konuşamıyorum. Zaten fark ettiyseniz “Teorik olarak” diye bir not düştüm. Ama her şeye rağmen her geçen gün kendim için çizdiğim İngilizce yol haritamda küçük adımlarla ilerliyorum. Bakın ben İngilizceyi neredeyse ana dilim gibi konuşmama rağmen, hala bir yol haritası çizdiğimi ve onu takip ettiğimi söylüyorum. Öğrenme sonu gelmeyen bir maceradır. Aklınız her zaman yeni bir şey öğrenmeye açık olmalıdır.

İngilizce Öğrenme Yol Haritası

İngilizce'yi haritasız öğrenmeyin!
İngilizce’yi haritasız öğrenmeyin!

İngilizce Öğrenme Yol Haritası çizerken öncelikle gerçekçi düşünmemiz gerekiyor. Eğer ilk kez İngilizce öğreniyorsanız, o zaman o doğrultuda bir yol haritası oluşturmanız lazım. Eğer orta seviye İngilizce konuşuyorsanız ve hala bazı eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız, o zaman o eksiklerinizi kapatmak amacıyla bir yol haritası oluşturmanız lazım. Herkesin yol haritası farklıdır çünkü herkesin İngilizce öğrenmek için sebebi farklıdır. Ama lütfen şunu unutmayın, ilk dersimde de anlattığım gibi İngilizce öğrenme sebebiniz maddiyat ve kişisel hırstan ziyade insanlarla iletişime geçebilmek ve farklı bir kültürü anlamak amacıyla olsun. Böyle olursa, İngilizcede uzmanlaşmanız çok daha kolay olacaktır. Diğer hedefleriniz bundan sonra gelsin.

Şimdi size İngilizce öğrenmeye yeni başlayan birisinin nasıl bir yol haritası çizebileceğini anlatacağım. Benim oluşturduğum bu Yol Haritası mutlak değildir ve kendinize göre bazı noktaları değiştirebilirsiniz. Yapmanızı istediğim ilk şey, bir hafta içerisinde hangi günler ve hangi saat aralıklarında İngilizce ders çalışabileceğinizi düşünmezdir. Daha önceki “Dil Öğrenmeye Nasıl Zaman Ayırabilirim?” adlı dersimizde, İngilizceye gün içerisinde nasıl zaman ayırabileceğimizi konuşmuştuk. İngilizceyi hem Pasif hem de Aktif olarak öğrenebileceğimizi gördük. Pasif Öğrenme metotları arasında en etkili olanı bence İngilizce radyo veya müzik dinlemektir. Ben bazen YouTube üzerinden İngilizce podcastler yani sırf bir konu hakkında İngilizce konuşmalar yapılan kanallar dinliyorum. Başka bir dersimizde benim kullandığım değişik öğrenme kaynaklarını sizinle paylaşacağım, merak etmeyin.

Aktif Öğrenmenin Pasif Öğrenmeden en büyük farkı, sizin konsantrasyonunuzu gerektiren bir şey olmasıdır. Aktif Öğrenme sırasında kendinizi %100 İngilizce öğrenmeye adamanız gerekmektedir. Aktif Öğrenmeyi, İngilizce Dil Bilgisi soruları çözerek, İngilizce bir kitap okuyarak, günlüğünüze bir yazı yazarak veya kompozisyon yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Yabancı birisiyle İngilizce konuşmak ta Aktif Öğrenmedir.

Pasif Öğrenmeye duruma göre 3 ila 6 saat ayırmanız gerekirken Aktif Öğrenmeye ortalama 2 saat ayırmanızı tavsiye ederim. Aktif öğrenme daha yorucu olacağı için 4 saatten fazla yapılmasını tercih etmem. Çünkü bildiğiniz üzere her şeyin fazlası zararlıdır, faydası olacağını düşündüğünüz şeylerin bile. Her gün Aktif ve Pasif Öğrenme yaparak İngilizceyi kendi evinizde yaşayarak öğrenebilirsiniz. İngilizceyi yaşamak nedir hatırlamayanlar için “İngilizceyi Yaşıyor Musunuz?” dersimizdeki “Daldırma” yöntemine lütfen tekrardan bakınız. Gün içerisinde mümkün olduğu kadar çok kendimizi İngilizceye daldırmalıyız.

Haftanın hangi günlerinde ve hangi saatlerde İngilizceyi Aktif ve Pasif olarak öğreneceğimizi belirlediğimize göre, sıra Yol Haritamızı somutlaştırmaya geldi. Eğer sizin yerinizde olsaydım, en kısa sürede nasıl basit İngilizce sohbetler yapabilirim, onu düşünürdüm. İngilizce doğru dürüst konuşamasanız bile, gittiğiniz bir etkinlikte basit bir şekilde kendinizi tanıtmak, ne iş yaptığınızı söylemek ve son olarak ta başka insanlara aynı türden soruları sorabilmeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.

Örnek İngilizce Yol Haritası

İngilizce öğrenme yol haritanızı yaptınız mı?
İngilizce öğrenme yol haritanızı yaptınız mı?

Yol Haritamızda üç değişik boyda hedefimiz olsun. İlk boy Küçük Hedef, ikinci boy Orta Hedef, üçüncü boy ise Büyük Hedef olsun. Büyük Hedefimiz, mesela A1 seviyesinde İngilizce konuşabilmek olabilir. Büyük hedefimiz ulaşılması en çok zaman alacak hedefimizdir.İngilizce Rüya Görüyor Musunuz?” adlı dersimizdeki “Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırmasına” yani CEF’e göre A1 seviyesinde uzmanlaşmanız için ortalama 100 saat boyunca bu seviye için oluşturulmuş içeriklere ve kalıplara çalışmanız gerektiğini size anlatmıştım. Elbette daha öncede bahsettiğim üzere bu çalışma süresi mutlak değildir ve kişiden kişiye değişebilir.

Büyük Hedefimizi belirlediğimize göre sırada Orta Boy Hedeflerimizi belirleyelim. Orta Boy Hedeflerimizi belirlememiz için elimizde bir İngilizce ders kitabı veya başka bir çalışma materyali olması lazım. Kafamıza göre oluşturduğumuz Yol Haritaları gerçekçi olmayabilir. İleriki bir dersimizde size tavsiye edeceğim bazı değişik çalışma materyallerinden ve ders kitaplarından bahsedeceğim. Orta Boy Hedeflerimiz için bu derste Bay İngilizcenin “Sıfırdan İngilizce” video kursunun A1 seviyesindeki konu başlıkları üzerinden gideceğim. Ben Orta Boy hedeflerimi “Doğru İngilizce Telaffuz ve Vurgulama”, “Temel Cümle Yapılarını Oluşturma” ve ”Soru Sorabilme ve Detaylı Cevap Verebilme” diye üç parçaya böleceğim.

İlk Orta Boy Hedefimiz olan “Doğru İngilizce Telaffuz ve Vurgulama” için Küçük Hedeflerimizi yazalım; bunlar “İngilizcedeki Seslerin Nasıl Üretildiğini Anlama”, “Fonetik Alfabeyi Öğrenme”, “Ünlü ve Ünsüz Sesleri Doğru Seslendirme”, “Ünsüz Kümelerini Anlama” ve “Kelimeleri Doğru Vurgulama” olsun.

Sırada İkinci Orta Boy Hedefimiz olan “Temel Cümle Yapılarını Oluşturma” için küçük hedeflerimizi yazalım. Bunlar “Cümlenin Ögelerini Doğru Kullanma”, “Kelime Türüne Göre Doğru Vurgulama Yapma” ve “Olmak Fiiliyle Cümleler Oluşturma” olsun.

Son Orta Boy Hedefimiz ”Soru Sorabilme ve Detaylı Cevap Verebilme” için Küçük Hedeflerimiz ise “İyelik Sıfatları ve Edatları Kullanma”, “Soru Kelimeleriyle Sorular Sorma” ve “Have Got Fiiliyle Eylem Cümleleri Oluşturma” olsun.

Daha öncede bahsettiğim gibi, burada oluşturduğumuz Yol Haritasındaki hedeflerin hepsi “Sıfırdan İngilizce” kursunun müfredatına göre oluşturulmuş. Elinizde CEF onaylı bir İngilizce Ders kitabı varsa, oradaki konu başlıklarına bakarak buradakinden farklı bir yol haritası da oluşturabilirsiniz.

Eğer kendi kendinize hedef oluşturmaktan çekiniyorsanız veya bir şeyi yanlış yapmaktan korkuyorsanız, o zaman Bay İngilizcenin “Sıfırdan İngilizce” kursunu gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz. Bu kurs, ilk kez İngilizceye başlayan ve İleri Seviye İngilizceye kadar İngilizce öğrenmek isteyenler için oluşturulmuş oldukça detaylı bir video kursudur. Bu kursla birlikte İngilizce Yol Haritanızı bizzat sizin için oluşturacağımdan siz sadece İngilizce öğrenmeye odaklanabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olduğu takdirde de Bay İngilizce forumlarına yazabilirsiniz. Genellikle ortalama 12 ile 24 saat arasında dönüş yaparım.

Yol Haritanızı da oluşturduğunuza göre artık hedef odaklı İngilizce öğrenebilirsiniz. Daha epeyce tavsiyelerim ve tüyolarım olacağı için bu video ders serisini izlemeye devam edin!

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Learn New VocabularyGenel tekrar testi (Türkçe)

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Do Article ExercisesGenel tekrar testi (İngilizce)

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör