İngilizce Kursları Gerçeği

İngilizce Dil Kursları Gerçeği

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla İngilizce Kursları Gerçeği

Konuya Atla Bay İngilizce ile İngilizce Öğren

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’i yok.

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

İngilizce Dil Kursları Gerçeği

İngilizce bir Dünya dilidir, günümüzde herkesin konuşabilmesi gerekir. Hangi ülkede yaşıyor olursanız olun, eğer uluslararası ve dolgun maaşlı bir işte çalışmak istiyorsanız size İngilizce bilip bilmediğiniz sorulacaktır. Eğer yurtdışında yaşamak istiyorsanız, ana dili İngilizce olan ülkeler dahil birçok ülkede İngilizce konuşabilmek, hem çok büyük bir avantajdır hemde zorunluluktur. Dünyanızı genişletmek istiyorsanız, İngilizce bilmeniz bunun için atabileceğiniz ilk ve en önemli adımdır. Kısacası İngilizce konuşabildiğiniz takdirde, belkide önünüzdeki en büyük engel kalkmış olacak ve bir Dünya vatandaşı olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Tüm bu bahsettiklerimi hayal etmek güzel ama daha ilk aşamada bir sıkıntımız var. Okullardaki İngilizce eğitimi gerçekten çok kötü. Birçoğumuzun öğrencilik hayatı eminim “Present Simple Tense” ile “Present Perfect Tense” arasındaki farkı anlamak ve ne zaman hangisi kullanmamız gerektiğini öğrenmekle geçmiştir. Dil Bilgisi kalıplarını öğrenmek için saatlerimizi bazense günlerimizi harcamaktan tüm okul hayatımız boyunca topu topuna 1 saat bile İngilizce konuşmamışızdır. Bu traji komik bir durum. İngilizce gibi bir yabancı dil, sözde bize yabancılarla iletişim kurabilmemiz için öğretiliyor ama öğrenim hayatımız boyunca bir kez bile bırakın yabancı biriyle iletişim kurmayı, kendi yanımızdaki insanla dahi pratik yapamıyoruz. Eğer bir devlet okulu öğrenciyseniz, İngilizce öğretmeni yerine konu ile hiç alakası olmayan bir öğretmen size İngilizce öğretmeye çalışıyor olabilir. Durum böyle olunca ister 4 yıl İngilizce ders alın ister hiç almayın, çok bir fark olmayacaktır.

Diyelim ki maddi imkanınız var ve bir dil kursuna yazılmaya karar verdiniz, ne mutlu size! Piyasada yüzlerce “sözde” uluslarası İngilizce dil eğitim merkezleri var ve hepsinde de yurtdışından gelmiş “yabancı” öğretmenler var. Ama size pek hoşunuza gitmeyecek bir sırdan bahsetmek istiyorum. Bu kurumlarda çalışan yabancı öğretmenlerin %80’ini aslında İngilizce Öğretmeni bile değil. Yani siz onlara “Present Simple” ile “Present Perfect Tense” arasındaki farkı nasıl ayırt edeceğinizi sorabilseniz bile size muhtemelen “Present Perfect Tense” için çok basma kalıp bir açıklama olan “Geçmişten Günümüze Kadar Etkisi Devam Eden Şeyler” diye bir açıklama yapacaktır. Evet bu açıklama kısmen doğru, ama eğer bu zaman çekimleri konuştuğunuz ana dilde kullanılmıyorsa ve karşılığı yoksa biraz önceki açıklamayı nasıl yorumlayacaksınız? Dönüp dolaşıp aynı yere geldiniz, değil mi? Kurumlarında yabancı öğretmen çalıştıran İngilizce kurslarında öyle bir düzensizlik var ki, tahmin bile edemezsiniz. Ben hem Türkiye’de hemde Dünya’nın birçok yerinde İngilizce öğretmenliği yaptım ve karşılaştığım manzara ne yazık ki aynı. Maalesef birçok eğitim kurumu para tuzağıdır. Siz bir kursa servet harcasanız ve 3 ila 6 ayın sonunda doğru dürüst İngilizce konuşamasanız bile onlar için önemli değildir. Size A4 kağıt üzerine renkli harflerle basılı “B2 Seviye İngilizce Sertifikası” verip yollarlar. Sonra orta seviye İngilizce biliyorum diye kendinizi kandırırsınız.

Bay İngilizce ile İngilizce Öğren

Bence İngilizce öğrenmek hem bu kadar pahalı hem de bu kadar verimsiz olmamalıdır. Aslında internette biraz araştırma yapsanız her şeyin bedavasını bulabilirsiniz. Ama bedava olan şeylerin birçoğunun arkasında ya çok kötü bir öğretmen – öğrenci destek platformu vardır yada bu işten gerçekten anlamayan insanlar vardır. İnternette iyi niyetli insanlar olabilir ama bu işin eğitimi almış birinden İngilizce öğrenmekle kulaktan dolma bilgilerle İngilizce öğrenmiş birinden İngilizce eğitimi almak aynı şey değildir. Bu yüzden tamamıyla bedava eğitimden yana değilim. Size bu tür eğitim içeriklerini hazırlayan kişide hayata tutunmaya çalışan ve emeğinin karşılığını bir şekilde alması gereken bir insandır. Kurumsal şirketlerin büyük bir kısmı çok büyük paralar kazanma peşindedir ve genelde çok ucuza mal edilen bir şeyi fahiş fiyatlara satmaktadır. Dışarıda gittiğiniz dil kurslarında karşılaşılan manzara da bundan ibarettir. Patronlar köşeyi döner ama çalışanlar emeklerinin karşılığını alamaz. Zaten kurs yerlerindeki verimsizliğin temel sebebi ise aşırı çalıştırılan ve az maaş verilen öğretmenlerdir. Bende eskiden böyle bir kurs yerinde haftada 50 saat ders verip asgari ücretle çalışıyordum. Fiziksel ve Zihinsel olarak tükenmiş bir öğretmenden ne kadar verimli bir ders alabilirsiniz ki? Peki piyasada cüzi bir miktara hakkıyla İngilizce öğretilen ve öğretmenin de hakkının yenmediği bir İngilizce eğitim platformu yok mu? Elbette var. Belki de yüzlerce vardır, ama bu videomuzda ben size kendi eğitim platformumdan biraz bahsetmek istiyorum. Bu İngilizce eğitim platformumun adı Bay İngilizce dir.

Bay İngilizce den bahsetmeden önce, Bay İngilizce’nin kim olduğundan bahsetmek istiyorum. Tekrardan merhaba! Bendeniz Gökberk hoca, namıdeğer Bay İngilizce. İngilizce’yi ilk olarak 6 yaşında Toronto, Kanada’da öğrendim. Babam şuan emekli bir subay ve o zamanlar bir yurtdışı görevi için babam, annem ve benden üç yaş büyük ablamla birlikte Toronto’ya taşındık. Kendimi birçok geleneksel Türk ailesine göre şanslı görüyorum çünkü çok erken yaşta değişik bir dille ve kültürle tanıştım. Toronto’da yaklaşık 1 sene kadar yaşadık, daha sonra Türkiye’ye tekrardan dönüş yaptık. Aradan birkaç sene geçtikten sonra babamın tekrar bir yurtdışı görevi çıktı ve 3 sene kadarda Mons, Belçika’da yaşadık. Orada askeri bir karargahta bulunan bir Amerikan okulunda okudum. Bu sırada İngilizcemi iyice pekiştirdim. Türkiye’ye geri döndüğümüzde 13 yaşındaydım. Orta okulda benim yaşımda olan birçok kişi bırakın benim gibi akıcı İngilizce konuşmayı, çoğu doğru dürüst birkaç İngilizce cümle bile oluşturamıyordu. Üniversite sınavına girdikten sonra Bilkent Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaya karar verdim. Bu bahsettiğim 2004 yılıdır, yani aradan epey bir zaman geçti. Ben aslen bir Edebiyat öğrencisiyim ama İngilizce öğretmenliğiyle ilgili 2 farklı kurumdan eğitim de aldım. İlki Hacettepe Üniversitesi’nin İngilizce Pedagojik Formasyon eğitimi, ikincisi ise Cambridge Üniversitesi’nin CELTA eğitimi – yani Yabancılara İngilizce Öğretmeye yönelik bir eğitim. Üniversite öğrenciliğim boyunca ek gelir adına İngilizce özel ders verdim, aslında bunu ilk ablam yaptı bende onu taklit ettim. Ömrüm boyunca profesyonel İngilizce öğretmenliği yapmadım. Birçok uluslarası şirkette değişik pozisyonlarda görevler yaptım. Burada bunlardan bahsetmek istemiyorum ama merak edenler Bay İngilizce’nin “Hakkımızda” sayfasına göz atabilirler. Neyse arandan bir süre geçtikten sonra tam zamanlı İngilizce Öğretmenliği yapmaya karar verdim. Bu bahsettiğim yaklaşık 6 sene öncesiydi.

Meslek hayatım boyunca piyasada düzgün, doyurucu ve ulaşılması kolay İngilizce video kurslarının ve alıştırmalarının olmadığını fark ettim. Piyasa çok darmadağınıktı ve her şeyin bir arada bulunduğu bir yer yoktu. İngilizce dil bilgisi öğrenmek için bir siteye, alıştırmalar yapmak için başka bir siteye, konuşma pratiği için başka bir siteye gitmeniz gerekiyordu. Bu sitelerin hiçbirinde size gerçekten yol gösteren öğretmenler yoktu, tek sundukları konu anlatım ve bazı basit açıklamalardı. İşte bunları gördükten sonra Bay İngilizce’yi oluşturmaya karar verdim. Elbette herşey bir anda olmadı. Başlangıçta gerek internet teknolojileriyle ilgili deneyimsizliğimden gerekse hayat şartlarından dolayı bu projeyi neredeyse bir 4 yıl kadar ertelemem gerekti. Bu projeden önce başka projelerim oldu, mesela yabancılara Türkçe öğretmek için oluşturduğum “Turkishaholic” sitesini yaptım. Merak edenler olursa video açıklamasındaki linkini paylaştım. “Turkishaholic” sayesinde hem kendi anadilime de biraz daha hakim oldum hemde “İngilizce” ile “Türkçe” arasındaki farklılıkları daha rahat görebilir hale geldim. Son olarakta doğru dürüst bir LMS – yani online eğitim platformu nasıl kurulur onu öğrendim. Elbette daha öğreneceğim çok şey var ama benim gibi özelliklere sahip fazla İngilizce öğretmeniyle karşılaşacağınızı sanmıyorum. Neyse en sonunda sıra Bay İngilizce’ye geldi ve bu platformu oluşturdum.

Peki Bay İngilizceyi diğer İngilizce eğitim platformlarından ayıran en büyük özellik nedir? Bay İngilizce’de sizi aşırı bilgi ile boğmuyorum. Bir öğretmenin yapması gereken şeye odaklanıyorum, size olması gerektiği gibi İngilizce öğretmeye çalışıyorum. Bay İngilizce bir konu anlatım sitesi değildir. Piyasada yeterince ücretli ve ücretsiz konu anlatım sitesi var. Bay İngilizcede İngilizceyi seviyeli video kurslarla, alıştırmalarla ve değişik uygulamalarla öğreneceksiniz. Tüm dersler birbiriyle bağlantılı ve her dersin kendi alıştırması vardır. Ben her adımda sizin yanınızdayım ve size ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Bir sorunuz olduğunda bana Bay İngilizce forumlarında her zaman sorabileceksiniz ve istekleriniz doğrultusunda yeni video eğitim kursları oluşturacağım. Amacım Bay İngilizceyle sizin gerçekten İngilizce konuşabilmenizi sağlamaktır. Zaten oluşturduğum kursların hepsi uygulama odaklı olacaktır. Size bir konuyu anlatıp daha sonra köşeme çekilme gibi bir niyetim yok, merak etmeyin.

Videodaki son bölümün yazısı yok, lütfen o bölümü oradan takip edin. Bu kursu izlediğiniz/okuduğunuz için tekrardan teşekkür ederim!

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör