İngilizce Öğrenme Kaynakları

İngilizce Öğrenme Kaynakları

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla İngilizce Ders Kitapları

Konuya Atla Dil Bilgisi Kitapları

Konuya Atla Okuma Materyalleri

Konuya Atla Dinleme Materyalleri

Konuya Atla Konuşma Materyalleri

Konuya Atla Yazma Materyalleri

Konuya Atla Son Olarak

Konuya Atla Tavsiyelerim

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

İngilizce Ders Kitapları

İngilizce Öğrenme Kaynakları
İngilizce Öğrenme Kaynakları

İnternet çok büyük bir yer ve araştırmaya biraz zaman harcadığınız takdirde çok güzel İngilizce öğrenme materyalleri bulabilirsiniz. Bu dersimizde, son 10 yıldır derslerimde kullandığım bazı İngilizce öğrenme kaynaklarımdan bahsedeceğim ve linklerini sizlerle paylaşacağım. Bu videoda anlattığım kaynakları kolaylık olsun diye “Ders Kitapları”, “Okuma Materyalleri”, “Dinleme Materyalleri” ve “Konuşma ve Yazma Materyalleri” diye ayıracağım.

İlk başta “Ders Kitapları” olarak tavsiye edebileceğim bazı kaynaklardan bahsedeceğim. Öğretmenlik hayatım boyunca değişik İngilizce ders kitapları kullandım. Piyasada çok fazla İngilizce ders kitabı var ve hangisinin gerçekten kullanılmaya değer olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Yanlış kitaplar kullanırsanız İngilizceyi eksik öğrenebilirsiniz veya bazı konuları anlamada sıkıntı çekebilirsiniz. Ders kitabınızı seçerken o kitabın uluslararası standartlarda, mesela CEF standartında yazılmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bahsedeceğim tüm ders kitaplarım bu kalitede olacağı için, içiniz rahat olsun.

New Headway İngilizce Ders Kitapları
New Headway İngilizce Ders Kitapları

Benim uzun süredir en çok kullandığım Genel İngilizce Ders Kitapları arasında John Soars ve Liz Soars’ın yazdığı “New Headway” kitabı vardır. Bu kitap hem CEF yani “Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırması” na göre yazılmıştır hem de kullanması oldukça kolay ve zevkli bir ders kitabıdır. Eğer İngilizceye ilk kez başlıyorsanız A1-A2 seviyesi Ders Kitaplarını ve Çalışma Kitaplarını almanızı tavsiye ederim. Orta Seviye olanlar ise B1-B2 seviyesi kitaplarından başlayabilir. Elbette İleri Seviye İngilizce öğrenmek ve pratik yapmak için C1-C2 seviyesi kitapları da vardır. Eğer B2 seviyesinin üzerinde İngilizce konuşabiliyorsanız, bu serinin C1 ve C2 seviyelerini almaktansa bence daha sonra bahsedeceğim “Okuma”, “Dinleme”, “Konuşma ve Yazma” kategorilerindeki kaynaklara göz atabilirsiniz.

Face2Face İngilizce Ders Kitapları
Face2Face İngilizce Ders Kitapları

“New Headway” gibi tavsiye edebileceğim bir başka kitapsa “Face2Face” dir. Bu İngilizce ders kitapları serisi de aynı “New Headway” gibi CEF standartında yazılmıştır ve hem Ders Kitapları hem de Çalışma Kitapları vardır. Bu iki serinin çalışma kitaplarında ağırlıklı olarak Yazma ve Okuma alıştırmaları vardır. Dinleme alıştırmaları biraz azdır. Konuşma ile ilgili alıştırmalar maalesef bulunmamaktadır. Bu arada bu iki kitapta tamamıyla İngilizcedir, ama kullanımı çok kolay olduğu için bu size sorun yaratmayacaktır.

İngilizce Dil Bilgisi Ders Kitapları

Grammar in Use - İngilizce Dil Bilgisi Kitapları
Grammar in Use – İngilizce Dil Bilgisi Kitapları

“New Headway” ve “Face2Face” kitaplarından farklı olarak eğer bir “Dil Bilgisi Konu Anlatımı” kitabı arıyorsanız size gözüm kapalı olarak Raymond Murphy, Louise Hashemi ve Martin Hewings’in “Grammar in Use” dil bilgisi kitaplarını tavsiye ederim. Bu kitapların Dünya üzerinde en çok satılan İngilizce Dil Bilgisi kitapları olduğunu da hatırlatmak isterim. Birkaç yıl öncesine kadar yeni basımı çıkan bu kitaplar 3 seviyeye ayrılıyor. A1-A2 seviyesi öğrencileri için “Basic Grammar in Use”, B1-B2 seviyesi için “Grammar in Use: Intermediate” ve C1-C2 seviyesi için “Advanced Grammar in Use” kitapları var. Konu anlatımları oldukça sade ama anlaşılır bir dilde yapılmıştır ve her konu anlatımından sonra 2 sayfa kadarda okuma ve yazma alıştırması vardır. Dinleme alıştırmaları kısıtlı oranda var ve maalesef Konuşma ile ilgili bir alıştırma bölümü yoktur. Ders Kitapları bölümünden tavsiye edebileceğim kitaplar bunlardır. Eğer kitapları satın almak isterseniz video açıklamasında Bay İngilizce web sitesinde tavsiye ettiğim kaynaklar sayfasının linkini paylaştım.

İngilizce Okuma Materyalleri

Okuma materyalleri için kitaplar yerine bazı web siteleri tavsiye edeceğim. İngilizceye yeni başlayan arkadaşlarımız için “Rong-Chang.com” diye Amerikalı Ron Lee öğretmen tarafından yapılmış biraz basit ama iş gören bir web sitemiz var. Bu sitede hem yeni başlayanlar için hem de orta seviye öğrenciler için birçok okuma parçası ve alıştırmalar var. Okuma parçalarının dinlemeleri de olduğu için cümlelerin telaffuzlarını da kontrol edebilirsiniz. Yeni Başlayan seviyesinde çok iyi kaynaklar bulmak zor olabilir, ama internette biraz araştırma yaparsanız eminim benim bile henüz keşfetmediğim güzel siteler bulabilirsiniz.

Orta seviye öğrenciler içinse çok güzel bir makale sitesi buldum, sitenin adı “English-Online.At”. Burada oldukça fazla sayıda kısa ve uzun makale var ve makalelerde kullanılan kelime ve dilbilgisi genellikle Orta Seviye İngilizce bilen öğrencilere uygun. Bu sitenin bir başka güzelliği ise makalelerde kullanılan bazı kelimelerin anlamlarını makalenin altındaki bir kutucuktan okuyabilirsiniz. Bu sitenin bir kötü yanı varsa o da sadece Okuma odaklı olmasıdır. Makalelerin ses kayıtları ve okunuşları olmadığı için maalesef benden 5 yıldız alamadı. Ama her şeye rağmen oldukça güzel bir site.

Üst seviye öğrencilerim için spesifik bir site tavsiyem yok çünkü bu seviyedeki arkadaşların artık neredeyse her şeyi okuyabilmesi lazım. Yapmaları gereken tek şey, öğrendikleri yeni kelimeleri benim birkaç ders önce bahsettiğim doğru kelime öğrenme yöntemlerini kullanarak kalıcı hafızalarına aktarmalarıdır. Bu seviyedeki öğrencilerim normal makale ve haber sitelerini rahatlıkla okuyabilmelidir.

İngilizce Dinleme Materyalleri

Ted Ed İngilizce Dinleme Videoları
Ted Ed İngilizce Dinleme Videoları

Sırada “Dinleme Materyalleri” ne geldik. Eğer bir video makale eşliğinde dinleme yapmak hoşunuza gidiyorsa o zaman “TedEd” sitesini çok beğeneceksiniz. Burada değişik konular hakkında çok güzel animasyonlu videolar var. Bu videoların bir özelliği ise aslında bu videoların ders konuları olmasıdır. Burada izleyebileceğiniz videoların büyük bir kısmı aslında öğretmenler tarafından yapılmış animasyonlu video derslerdir. Bu video derslerin birçoğunun altyazıları vardır ve videonun sonunda bazı alıştırmalar da yapabilirsiniz. Bana sorarsanız her videoda anlatılan konu oldukça ilginç. Hem İngilizce pratik yapacaksınız hem de değişik bir konuda bilgi sahibi olacaksınız. Buradaki videoların büyük bir çoğunluğu Orta ve Üst seviye öğrenciler için uygundur. Yeni başlayan için çok zor olacağından, bir süreliğine biraz önce bahsettiğim “Rong-Chang” web sitesinde zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Oradaki konular çok basit gelmeye başladığında “TedEd” sitesindeki videoları izleyebilirsiniz.

Ted Talks İngilizce Dinleme Videoları
Ted Talks İngilizce Dinleme Videoları

İleri Seviye İngilizce biliyorsanız o zaman “Ted Talks” sitesini ziyaret edebilirsiniz. Orada çok değişik konular üzerine profesyonel konuşmacıların bazı video sunumlarını vardır. Şu ana kadar 3400’den fazla video kaydı bulunmaktadır, bu yüzden bu iki siteyi kolay kolay bitirebileceğinizi düşünmüyorum.

İngilizce Konuşma Materyalleri

Son olarak ta ilk önce “Konuşma” materyallerinden, daha sonra “Yazma” materyallerinden bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden konuşma üzerine pratik yaptıran fazla bir site yok ama doğru İngilizce telaffuz ve vurgulama üzerine bir ders kitabı arıyorsanız o zaman size Jonathan Marks ve Martin Hewings’ın yazdığı “English Pronunciation in Use” telaffuz eğitim kitaplarını tavsiye edebilirim. Bu kitapların “Elementary” yani “Temel” seviyesinde, size ilk olarak doğru ses üretimi, vurgulama ve temel telaffuz kuralları öğretiliyor. Kitabın ortasına doğru ise kısa örnek diyaloglarla “Bağlantılı Konuşma” örnekleri veriliyor.

English Pronunciation in Use - Konuşma Kitapları
English Pronunciation in Use – Konuşma Kitapları

Eğer Konuşma İngilizcenizi düzeltmek istiyorsanız, bu kitaplar çok güzel bir başlangıçtır. Bu kitabın “Advanced” yani “İleri” seviyesinde ise daha fazla ileri seviye “Bağlantılı Konuşma” alıştırmaları ve örnekleri var. Burada belli senaryolar üzerine nasıl konuşmanız gerektiğini, aksanlı konuşmayı ve daha birçok Konuşma İngilizcesi kuralı öğretiliyor. Her iki kitabın içerisinde bolca Konuşma alıştırması var. Bunlar ders kitapları olduğu için kontrolü siz kendiniz yapmak zorundasınız, bir öğretmen size yaptıklarınızın doğru olup olmadığını söylemiyor. Ama her şeye rağmen tavsiye edebileceğim en güzel “Konuşma İngilizcesi” eğitim kitaplarıdır.

İngilizce Yazma Materyalleri

“Yazma” ile ilgili fazla bir ders kitabı kullanmıyorum, bu yüzden böyle bir tavsiyem olmayacak. Eğer yazma pratiğinizi geliştirmek istiyorsanız, öncelikle bolca kompozisyon yazmanız lazım ve bir öğretmen eşliğinde hatalarınızın kontrolünü yapmanız lazım. Hatırlarsanız “Dil Öğrenmeye Nasıl Zaman Ayırabilirim” dersimizde size mutlaka her gün günlük tutmanızı veya kompozisyon yazmanızı söylemiştim. Kompozisyon konusu arayan arkadaşlarım için tavsiye edebileceğim bir site var, sitenin adı “iteslj.org”. Bu site aslında İngilizce öğretmenleri için oluşturulmuş bir site, ama ana menüden “Questions” yani “Sorular” linkine tıklarsanız karşınıza detaylı bir konu listesi çıkacaktır. Bu konulardan birine tıkladığınızda karşınıza o konu hakkında birçok örnek soru çıkacaktır. Bu örnek sorular üzerine ister bir kompozisyon isterseniz de bir konuşma kaydı oluşturabilirsiniz. Konuşma kayıtlarınızın veya kompozisyonların kontrolü için bir İngilizce Öğretmeni arıyorsanız, Bay İngilizce forumlarında size yardımcı olabilirim. Forumlara konuşma kaydınızı veya kompozisyonunu yüklerseniz, size en kısa sürede işinize yarar geri bildirimler yapmaya çalışacağım.

Son Olarak

Arkadaşlar böylece “Neden İngilizce Konuşamıyorum” video ders serisinin son bölümünü izlediniz. Umarım bu video ders serisinde anlattıklarım sizin işinize yarar ve en yakın zamanda akıcı İngilizce konuşabilecek duruma gelirsiniz. Eğer bu video ders serisini beğendiyseniz lütfen video açıklamasındaki “Video Dersini Değerlendir” linkine tıklayıp Bay İngilizce’nin sitesinde bu video dersimizi nasıl bulduğunuzu detaylı bir şekilde yorumunuzla birlikte değerlendiriniz. Sizin görüşleriniz benim için çok önemlidir. Sizden aldığım görüşler doğrultusunda Bay İngilizce’yi Dünya üzerindeki en iyi İngilizce öğrenme platformuna dönüştürmeye bir adım daha yaklaşmış oluyorum.

Bu videodan sonra son bir Bonus dersimiz var. Bu bonus dersimizde size piyasadaki dil kursları hakkında acı bir gerçeği paylaşacağım ve Bay İngilizce ile evde nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi anlatacağım. Lütfen o videoyu da izlemeyi unutmayın. Bir sonraki video kursumuzda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın!

Tavsiye Edilenler

Tavsiye edilen İngilizce öğrenme materyallerin linklerini aşağıda paylaştım. Daha sonra başka bir sayfada bunlar gibi başka İngilizce öğrenme kaynaklarını sizlerle paylaşacağım:

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör