İngilizce Pratik İçin Yabancı Arkadaş Edinmek

İngilizce Pratik İçin Yabancı Arkadaş Edinmek

Bu makaledeki konu başlıkları:

Konuya Atla İngilizce İçin Sosyal Dalma

Konuya Atla Facebook Events

Konuya Atla Couchsurfing

Konuya Atla Interlanguage Club

Konuya Atla MeetUp ve Internations

Konuya Atla Etkinlik Platformları

Konuya Atla Ödev Zamanı

Download PDF FilePDF İndir

Bu dersin PDF’leri ücretsizdir, ama dosyaları:

Don’t Do TheseBaşka yere yükleme

Do TheseÇıktı alabilirsin

Do TheseDers sayfasını paylaş

PDF’ler için kayıt ol veya giriş yap

İngilizce İçin Sosyal Dalma

Video ders serimizin başında sizlere İngilizceye “Maruz Kalmak” ve “Dalmak” adında iki önemli yöntemden bahsetmiştik. Yurt dışına İngilizce konuşulan bir ülkeye giden bir kişinin İngilizceye maruz kaldığı ve İngilizceyi yaşadığı için hızlı bir şekilde İngilizce öğrendiğini söylemiştim. Ama İngilizceyi yaşamak için tek seçeneğimizin İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmek olmadığını, aynı şeyi kendi ülkemizdeki imkanlarla, yani İngilizceye Dalma yöntemiyle de öğrenebileceğimizi belirtmiştim. Bu yöntemleri unuttuysanız veya bu yöntemleri bahsettiğim video dersini izlemeden buraya geldiyseniz, lütfen ilk önce “İngilizceyi Yaşıyor Musunuz?” video dersimizi izleyip daha sonra bu derse geri dönün. Eğer her gün kendinizi İngilizceye bir kaç saat daldırmıyorsanız o zaman birazdan bahsedeceğim “Sosyal Dalma” yöntemi çok etkili olmayacaktır, bu yüzden lütfen birazdan bahsedeceklerimi düzgünce uygulamaya çalışın.

Yabancı arkadaş nasıl bulursun?
Yabancı arkadaş nasıl bulursun?

Eğer içe kapanık bir karakterinize varsa, dil öğrenmek gibi sosyalleşmeyi gerektiren bir şeyde uzmanlaşmanız oldukça zor olacaktır. İnsanlarla sosyalleşmek size zor veya zahmetli bir şeymiş gibi gelse de lütfen kabuğunuzu kırın ve mazeret aramayı bırakın. Eminim bazı arkadaşların aklından “hocam, tamam diyelim ki sosyalleşmek istedim, peki şehrimde İngilizce konuşabileceğim insanları nereden bulacağım” diye bir soru geçecek. Artık eskisine göre yabancı insanlarla çok daha kolay tanışabilirsiniz. Bizler teknoloji çağında yaşıyoruz, artık her şeye erişimimiz daha kolay. Eğer sizin teknoloji kullanma anlayışınız YouTube’da eğitimsel değeri olmayan boş videoları izlemek ve Instagram’da güzel veya yakışıklı insanların profillerini takip etmekten ibaretse, inanın çok şey kaçırıyorsunuz. Neyse ki Gökberk hoca sizi doğru yola sokacak, merak etmeyin!

Birazdan size “Sosyal Dalma” prensibini anlatacağım ve bunu nasıl uygulayacağınızı bazı web sitelerle bahsedeceğim. Bilmeniz istediğim bir şey var, benim bu siteleri veya programları yapan kişilerle hiçbir ilişiğim veya ortaklığım yok. Onlardan hiçbir tanıtım veya reklam ücreti almıyorum. Burada bahsedeceklerim sadece zamanında kullandığım, işime yarayan ve ara sıra öğrencilerime tavsiye ettiğim birkaç platformdur. Bu platformlar Dünya üzerinde oldukça popülerdir ve güvenlidir. Bunları kullanırken içiniz rahat olsun, bilgileriniz güvendedir. Eğer şehrinizde İngilizce pratik yapabileceğiniz insanlarla buluşmak veya bu insanların bulunduğu etkinlikleri aramak istiyorsanız size tavsiye edebileceğim dört farklı site var, bunlar “MeetUp”, “Couchsurfing”, “Facebook Events” ve “Internations” dır. Bu platformların bazılarını belki daha önce birisinden duymuş olabilirsiniz. Eğer ilk kez duyuyorsanız, size bu platformları kısaca anlatmak istiyorum.

İngilizce İçin Facebook Events

Facebook Events Nedir?
Facebook Events Nedir?

İlk olarak tamamen ücretsiz olan “Facebook Events” (Facebook Etkinlikler) den bahsetmek istiyorum. Eğer Facebook’u kullanıyorsanız, belki şans eseri “Events” yani Etkinlikler sayfasına tıklamışsınızdır. “Events” yani etkinlikler sayfasında “Discover Events” yani “Etkinlikleri Keşfet” tuşuna tıklarsanız, kendi şehrinizde ne kadar çok etkinliğin olduğunu görebilirsiniz. Amacınız “İngilizce Sohbet” etkinlikleriyse, “Kategori” bölümüne gelip “Networking” seçeneği işaret edebilir ve Sosyal veya Profesyonel Bağlantı kurmak isteyen insanların katıldığı etkinlikleri görebilirsiniz. Hem kendi şehrinizde gerçekleşen hem de başka şehirlerde gerçekleşen tüm etkinlikleri burada görebilirsiniz. Belli zamanlarda gerçekleşecek etkinlikleri görmek istiyorsanız, “Time” yani Zaman bölümünden istediğiniz tarih aralıklarını seçip o tarihlerde gerçekleştirilen etkinlikleri de görebilirsiniz. Facebook’u kullanmıyorsanız bile bence sırf “Facebook Events” için Facebook’a üye olabilirsiniz. Bence bu ücretsiz platformu göz ardı etmeyin çünkü bazen varlığından bile haberdar olmadığınız çok güzel etkinlikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İngilizce İçin Couchsurfing

Couchsurfing Nedir?
Couchsurfing Nedir?

İkinci olarak yakın zaman kadar tamamen ücretsiz olan ama Covid19’dan dolayı yönetiminde bazı değişikliklere giden ve sizden devam edebilmesi için cüzi bir ücret isteyen “Couchsurfing” platformundan bahsetmek istiyorum. Ücretsiz olduğu dönemlerde bu platformu çok kullanmıştım. Bu platformun “Facebook Events” den en büyük farkı, etkinliklerden ziyade sizin şehrinizi ziyaret eden insanlarla iletişim kurmanızı sağlamasıdır. Örnek vermek gerekirse Türkiye, Ankara’da yaşayan bir arkadaşımız bu platforma üye olduğunda, belli tarih aralıklarında onun şehrini ziyaret edecek yabancıları görebilecek ve o ziyaretçiler de ev sahibi ihtiyacı talebinde bulunur ve Ankaralı arkadaşımız da kabul ederse, evinde kısa bir süreliğine kalabilecektir. Ev sahipliği yapan arkadaşımız, bu yabancı arkadaşlarımızı kendi şehrinde gezdirebilecek ve bu sırada bolca İngilizce veya başka bir dilde pratik yapabilecektir. Aslında oldukça güzel bir şey. Ben kendim hiç bir yabancıya ev sahipliği yapmadım ama onlarla dışarıda bazı kafelerde buluştum ve şehrimi gezdirdim. İllaki ev sahipliği yapmanıza gerek yok, onlara şehir içerisinde yardımcı da olabilirsiniz ve böylece yeni bir yabancı arkadaş ta edinebilirsiniz. Bu platformda aynı “Facebook Events” de olduğu gibi bazı özel veya ücretsiz etkinliklerin bilgilerini de bulabilirsiniz.

İngilizce İçin Interlanguage Club

Interlanguage Club Nasıl Kullanılır?
Interlanguage Club Nedir?

Türkiye’de yaşayan arkadaşlarım eğer güzel bir İngilizce konuşma etkinliği arıyorlarsa “Interlanguage Club” ın düzenlediği uluslararası sohbet etkinliğine mutlaka katılsınlar. Ankara’da yaşayan arkadaşlar, beni bu etkinlikte bazen görebilirler. Interlanguage Club’ın başka uluslararası etkinlikleri “Couchsurfing” e giriş yaparak veya Interlanguage Club’ın sitesini ziyaret ederek görebilirsiniz.

MeetUp ve Internations Nedir?

MeetUp Nedir?
MeetUp Nedir?
Internations Nedir?
Internations Nedir?

Sırada “MeetUp” ve “Internations” platformlarını anlatmak istiyorum. Bu iki platformu aynı anda anlatacağım çünkü içerik olarak benzerler. “MeetUp” da hem ücretli hem de ücretsiz etkinlikler var ama kendiniz bir etkinlik oluşturmak isterseniz platform sizden belli bir ücret talep ediyor. “Internations” daki etkinliklerin büyük bir kısmı ücretlidir ve biraz daha elit bir kesime hitap etmektedir. “MeetUp” platformunda hem kültürel hem de sosyal etkinlikler vardır. “Internations” platformunda ise daha çok “Networking” etkinlikleri bulunmaktadır.

Eğer amacınız sadece İngilizce konuşmak için bir etkinlik bulmaksa öncelikle “Facebook Events” platformuna bakmanızı tavsiye ederim. Bu platform tamamen ücretsizdir ve seçenek sayısı çoktur. Ek olarak “Couchsurfing” platformuna da göz atabilirsiniz. Eğer fazla kalabalık ortamları sevmiyorsanız ve şehrinizi ziyaret eden yabancılara ev sahipliği yapmak veya şehri tanıtmak isterseniz “Couchsurfing” en ideal yabancı arkadaş edinme platformudur. Ama küçük bir uyarı, bu platform “Tinder” gibi arkadaşlıktan daha fazlasını arayan insanların kullandığı bir platform değildir. Eğer karşı tarafı rencide edici bir davranışta bulunursanız, üyeliğinizin kalıcı olarak iptal edilmesi bir yana başınıza çok daha büyük işler açabilirsiniz, benden size söylemesi.

Gördüğünüz üzere internet üzerinden “Sosyal Dalma” prensibini uygulayabileceğiniz birçok platform var. Bu platformlardan birçok etkinliğe erişebilir ve kendi şehrinizde bulunan yabancıların katıldığı ortamları keşfedebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey bu etkinliklere katılmaktır. Şimdi çekingenliğinizi bir kenara atın ve İngilizceyi yaşayarak öğrenin. İngilizce Öğrenme maceranızda başarılar dilerim! Deneyimlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın!

Uluslararası Etkinlik Platformları

Bu derste bahsettiğim uluslararası etkinlik platformları aşağıdadır:

Konuya Atla Facebook Events
Konuya Atla Couchsurfing
Konuya Atla MeetUp
Konuya Atla Internations
Konuya Atla Interlanguage Club

Do Your HomeworkÖdev Zamanı

Süpersin! Şimdi ödev zamanı:

Download PDF FilePDF dosyaları indir

Discuss This ArticleDers hakkında sohbet et

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör